Nigerijská armáda už ví, kde jsou unesené dívky – ale neřekne

Abuja  Velitel nigerijského letectva Alex Badeh dnes oznámil, že armáda už ví, kde se nachází více než 250 školaček unesených příslušníky teroristického hnutí Boko Haram. Konkrétní místo prý z taktických důvodů nemůže prozradit, vojáci ale neplánují dívky osvobodit násilím, aby jim neublížili. Nigerijská vláda dnes také odvolala již téměř dojednanou dohodu o výměně unesených školaček za vězněné příslušníky Boko Haram.

Příslušníci islamistických milicí unesli více než 300 školaček z gymnázia v Chiboku ve státě Borno na severu země v polovině dubna. O měsíc později se zmocnili dalších jedenácti dívek z vesnic Warabe a Wala. Nejméně 53 dívkám se podařilo ze zajetí uniknout. Únosci dali najevo, že unesené hodlají buď prodat na černém trhu s otroky, anebo využívat jako sexuální otrokyně.

Úřady údajně zahájily vyjednávání s teroristy krátce poté, co jejich vůdce Abubakar Shekau nabídl výměnu dívek za své vězněné spolubojovníky. Zprostředkovatel prý navštívil přímo místo na severovýchodě země, kde jsou dívky drženy. Potvrdily se tak teorie, že školačky jsou stále v Nigérii, a nikoli v sousedním Čadu nebo Kamerunu.

Video Armáda je prý na stopě unesených dívek
video

Armáda je prý na stopě unesených dívek

Jednání, které prý spělo k uzavření dohody, bylo zrušeno krátce po návratu prezidenta Goodlucka Jonathana z bezpečnostní konference v Paříži. Té se zúčastnili i zástupci sousedních afrických států a také Francie, Británie, USA a Evropské unie. Dojednána prý už byla výměna sta vězňů za blíže neurčený počet dívek. Důvod zrušení tohoto záměru prozatím není znám.

Vláda prezidenta Jonathana je pod velkým tlakem ze strany mezinárodního společenství i obyvatel vlastní země. Ti vládě vytýkají, že pro osvobození dívek nedělá dost. Minulý čtvrtek například proti vládě demonstrovaly pod heslem Bring Back Our Girls (Vraťte nám naše dívky) stovky učitelů po celé Nigérii.

Islamistické milice Boko Haram odmítají západní vzdělávání a proti centrální vládě bojují od roku 2009. Na svědomí mají životy několika tisíc lidí, terčem jejich útoků byly často školy, mešity a státní instituce, a také policie či armáda. Od začátku letošního roku skupina pozabíjela na 2 000 lidí. Rada bezpečnosti OSN minulý čtvrtek přidala Boko Haram na seznam teroristických organizací.

Unesená Nigerijka na videu zveřejněném sektou Boko Haram
Zdroj: ČTK/ABACA
Autor: Balkis Press