Obama chce v Afghánistánu nechat 9 800 vojáků

Washington – Podle amerického prezidenta Baracka Obamy by mělo po roce 2014 zůstat v Afghánistánu 9 800 amerických vojáků. Měli by mít na starosti výcvik místních jednotek a podporu protiteroristických operací, zatímco jejich bojové mise ke konci tohoto roku skončí. Obama to dnes oznámil během krátkého prohlášení na zahradě Bílého domu. Zdůraznil, že vše nicméně závisí na podpisu bezpečnostní dohody, kterou zatím afghánský prezident neschválil.

Podle Obamova plánu by následně do konce roku 2015 měl být počet amerických vojáků v Afghánistánu snížen na polovinu. Do konce roku 2016 by pak američtí vojáci měli z asijské země odejít téměř úplně: jejich počet by měl být snížen na běžný stav nutný jen pro chod místní ambasády, podobně jako je tomu nyní v Iráku. Ve stejném roce bude Obamovi končit jeho druhé volební období ve funkci hlavy státu.

Není úkolem Američanů udělat z Afghánistánu ideální místo

„Po více než desetiletí afghánské války dokončujeme práci, kterou jsme začali,“ prohlásil Obama. „Jsme v Afghánistánu déle, než mnoho Američanů očekávalo,“ dodal s tím, že Spojené státy tuto válku nechtěly a šly do boje proti teroristické síti al-Káida.

Afghánské bezpečnostní složky podle amerického prezidenta ukázaly, že jsou schopny bránit svou zemi. „Je třeba uznat, že Afghánistán nebude ideálním místem, ale není americkou povinností takové místo z něj udělat,“ řekl Obama s tím, že o své budoucnosti si musí Afghánci rozhodnout sami.

Američtí vojáci v Afghánistánu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Musadeq Sadeq

Dvouletý plán počítá s tím, že američtí vojáci, kteří v zemi zůstanou, se nebudou věnovat bojovým misím. Během příštího roku se bude postupně jejich počet snižovat a jednotky budou soustředěny pouze v metropoli Kábulu a na hlavní americké základně Bagrám. Na konci roku 2016 by jich mělo zůstat v Afghánistánu méně než tisíc. Počátkem letošního roku měli Američané v Afghánistánu přibližně 38 000 mužů, z nichž 27 000 sloužilo v rámci Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti (ISAF).

Obamův plán je součástí navržené bezpečnostní dohody mezi Spojenými státy a Afghánistánem, dosavadní afghánský prezident Hámid Karzaj ale dokument odmítl schválit. O jeho nástupci se rozhoduje v nynějších prezidentských volbách, jejichž druhé kolo se má uskutečnit 14. června. Obama dnes uvedl, že oba zbývající kandidáti naznačili, že smlouvu odsouhlasí. „Doufám, že se to podaří,“ dodal šéf Bílého domu.

Barack Obama v neděli přicestoval do Afghánistánu, kde americkým vojákům poděkoval. Slíbil jim, že nejdelší válka v dějinách Spojených států – trvající bezmála 13 let – skončí v závěru roku. V bojích v Afghánistánu dosud zemřelo nejméně 2 181 amerických vojáků a tisíce dalších byly zraněny.