Karlův most bude mít v Číně už druhého „bratříčka“

Praha - Číňané plánují postavit repliku pražského Karlova mostu. Vyroste v zábavním parku v CChang-Čou. Tedy ve městě, ve kterém je na farmě česko-čínského přátelství i pavilon České republiky z šanghajského EXPA. Půjde už o druhou repliku ceněné pražské památky v Číně. Ta první stojí na předměstí Šanghaje.

Nová zmenšenina Karlova mostu má být stejně jako originál z kamene. Místo 15 pilířů bude mít jen čtyři a místo 30 soch jich bude osm. Návrh repliky vznikl v České republice, postavit si ji ale chtějí sami Číňané.

Kopírování evropských staveb je v Číně velmi populární. Města v tom vidí způsob, jak zaujmout a přilákat turisty. „Do jisté míry budí zájem i o to, co kopírují. Je to určitá forma reklamy,“ míní předseda českého národního komitétu ICOMOS Josef Štulc. Ani s kopírováním památek by se to ale podle něj nemělo přehánět. „Značkové výrobky jsou vyráběny v malých sériích, aby byly exkluzivní, a také u památek ta jedinečnost – to, že Karlštejn je jediný na světě - sama o sobě vytváří hodnotu toho hradu,“ dodal.

Ne všechny země jsou tak z čínského kopírování jejich historických památek nadšené. Například Egypťané ostře protestovali proti replice sfingy, která vyrostla v severočínské provincii Che-pe. Egyptské ministerstvo pro historické památky si dokonce stěžovalo u Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO).

Video Čína kopíruje světové památky
video

Čína kopíruje světové památky

Čínští činitelé si poté pospíšili s vysvětlením, že mohutná stavba na předměstí provinčního hlavního města Š'-ťia-čuang měla posloužit jen jako „dočasná scéna k natáčení filmů a televizních pořadů“. „Maximálně respektujeme světové kulturní dědictví a omlouváme se za jakékoli nedorozumění,“ citovala agentura Nová Čína oficiálního činitele, který si nepřál být jmenován.

Kopírování památek ale podle Štulce nemůže Číňanům nikdo zakázat. „Neexistuje žádná mezinárodní úmluva, která by to zakazovala,“ podotkl. V Číně je tak k vidění například replika Michelangelova Davida nebo celá řada pařížských památek včetně Eiffelovy věže a fontány ze zámku Versailles. K největším turistickým atrakcím pak patří kopie rakouské alpské vesnice Hallstatt.