Füle je pro přijetí Ukrajiny, Moldavska a Gruzie do Unie

Berlín - Ukrajina, Gruzie a Moldavsko by se měly stát plnohodnotnými členy Evropské unie. V rozhovoru pro dnešní vydání deníku Welt to prohlásil eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle. Vyslovil se zároveň pro politické a institucionální změny evropského bloku, které umožní rozšiřování Unie i hlubší integraci.

„Pokud opravdu chceme země východní Evropy přeměnit, tak musíme použít také ten nejmocnější nástroj, který k přestavbě máme k dispozici - rozšíření,“ řekl Füle. Dodal, že evropská perspektiva je ve východoevropských zemích přes všechny podmínky, které jsou s ní spojeny, tou nejlepší pobídkou pro nutné reformy.

„Před několika měsíci unijní země prohlásily, že asociační dohoda s Ukrajinou není konečným cílem naší vzájemné spolupráce. Myslím, že tento postoj by měl platit i pro ty východní sousedské země, které rovněž jako Gruzie a Moldavsko asociační dohodu s EU podepíší,“ řekl český eurokomisař. Zároveň vyzval k vnitrounijním reformám, aby evropský blok mohl přijímat nové členy.

Füle volá po několikarychlostní Evropě

Füle požaduje nové politické a institucionální rámce, které umožní pokračovat v rozšiřovací politice společně s hlubší integrací. Komisař chce, aby se EU změnila ve „vícevrstvé“ uskupení a v několikarychlostní Evropu.

Moldavsko a Gruzie své asociační dohody iniciovaly loni na podzim na summitu východního partnerství v litevském Vilniusu. Tehdejší rozhodnutí Ukrajiny své už dohodnuté a připravené smlouvy nepodepsat bylo počátkem nynější východoevropské krize. Právě zhoršení vztahů s Ruskem ale uspíšilo podpis formalizující sbližování Moldavska i Gruzie s Unií.

Asociační dohodu a související obchodní dohodu s Evropskou unií podepíší Gruzie a Moldavsko 27. června. Ve stejný den chtěla podepsat dokument i Ukrajina, nyní Kyjev usiluje o to, aby ekonomickou část smlouvy o přidružení parafovala ještě před tímto datem.