Díra v silnici? Na Slovensku žádný problém, nechte vzkaz starostovi

Bratislava - Rozbité cesty, ucpané kanály nebo odstavené vraky aut. Snad každého z nás podobné věci občas rozčílí. Díky mobilní aplikaci Vzkaz pro starostu Slováci problém rovnou nahlásí. Městské části pak opravy zajistí.

Video Horizont ČT24: Aplikace Vzkaz pro starostu
video

Horizont ČT24: Aplikace Vzkaz pro starostu

Problém se vyfotí a díky aplikaci v mobilu se o něm dozví městská část. Třeba ucpaný kanál je za chvíli nahlášený. Úředníci o něm vědí a mohou zajistit nápravu. Aktivní přispěvatel Karol Bujaček za poslední rok podobných problémů vyfotil sto a městské části už asi třetinu z nich napravily. „I díky tomu portálu jsem našel lidi, kterým Bratislava není ukradená a záleží jim na ní,“ konstatoval Bujaček. 

Podle něj je většině lidí lhostejné, jak veřejný prostor v jejich okolí vypadá. Chytré telefony to ale začínají měnit. Vzkaz pro starostu funguje v desítkách slovenských měst a obcí. Aplikaci si už stáhlo na 10 tisíc lidí. „Ze statistik víme, že většina uživatelů je aktivních, tedy nejenže si aplikaci stáhli, ale reálně ty podněty hlásí,“ podotkl Ondrej Svačina ze společnosti Softec vyvíjející aplikaci. 

Třeba nahlášený výtluk na vedlejší cestě může být za pár týdnů opravený. Kontroloři z městské části by si ho třeba všimli až za půl roku - to by ale mohl být až čtyřikrát větší, čímž by se jeho oprava prodražila. Zachytit problém včas je podle starostů největší výhoda této aplikace. „Když někdo pohodí odpadky nebo sedačku, tak lidi si hned myslí, že je to skládka, a snášejí tam toho víc. Když to odstraníme včas, tak to vyjde levněji,“ prohlásil starosta MČ Bratislava - Ružinov Dušan Pekár. 

Ideální to ještě není

Právě Ružinov patří se třemi stovkami vyřešených upozornění mezi premianty. Ne všichni starostové jsou ale nadšení. Na neřešené problémy upozorňuje nezisková organizace a liknavé postoje úřadů hned zveřejňuje. „Všichni vidí, jak samospráva funguje a jak s podněty zachází. Tím vytváříme veřejný tlak na to, aby se to zlepšovalo,“ poznamenal Ctibor Košťál z neziskové organizace SGI. 

Aplikaci teď může na Slovensku využívat na 1,5 milionu lidí. Cíl je rozšířit ji na celou zemi, přitáhnout nové uživatele a zvýšit tak tlak na obce.