Dva mrtví civilisté ve Slavjansku, v Doněcku zahynulo šest povstalců

Kyjev - Při nočních bojích ve východukrajinském Slavjansku zahynuli dva civilisté a další čtyři utrpěli zranění. Šest povstalců přišlo o život na letišti v Doněcku na Ukrajině, kde se snažili probít nazpět na místní letiště a posbírat mrtvá těla spolubojovníků zabitých počátkem týdne ukrajinskou armádou. Dnes to podle agentury DPA oznámili proruští separatisté, Kyjev informaci nicméně nepotvrdil.

Video Při bojích ve Slavjansku zemřeli dva civilisté
video

Při bojích ve Slavjansku zemřeli dva civilisté

Rebelové podle agentury Interfax dnes naznačili, že jsou ochotni skupinu čtyř zadržovaných inspektorů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) vyměnit za vězněné separatisty. Rusko oznámilo, že o propuštění pozorovatelů se vzbouřenci vyjednává.

K přestřelce na doněckém letišti došlo podle velitele separatistů Denise Pušilina již v pátek. „Naši kluci se odtamtud pokusili dostat těla,“ uvedl. Podle agentury Interfax se vedení samozvané Doněcké lidové republiky chce obrátit na Mezinárodní výbor Červeného kříže se žádostí o vydání mrtvých, kteří po bitvě zůstali ležet na pozemku letiště. Podle Reuters není jasné, kolik jich tam zůstalo. Ukrajinská armáda dnes oznámila, že odrazila dva nové útoky na letiště. Po jeho dobytí počátkem týdne oznámila, že v bitvě přišlo o život 50 povstalců.

Armáda oznámila, že v noci asi 80 ozbrojenců zaútočilo na hraničářský post Djakove v Luhanské oblasti. Vládní síly se podle armády ocitly pod palbou z granátometů, ozbrojence ale nakonec přinutily se stáhnout. Do tamního boje nasadila armáda jednu stíhačku Su-27.

Nadále zůstává nejasný osud čtyř inspektorů OBSE působících v Doněcké oblasti. Skupiny, kterou tvoří Dán, Estonec, Švýcar a Turek, se separatisté zmocnili v pondělí. Nyní prý samozvaná Doněcká lidová republika zvažuje, že je propustí výměnou za rebely, které ukrajinské jednotky zadržely. Konečné rozhodnutí ale zatím nepadlo, uvedl Interfax.

Stálý ruský zástupce při OBSE Andrej Kelin oznámil, že Rusko se do vyjednávání zapojilo. „Propuštění se protahuje,“ řekl Kelin s tím, že nedokáže odhadnout, kdy bude případ vyřešen. Dodal, že Moskva udržuje se separatisty kontakt pomocí internetového komunikačního programu Skype. Zástupce OBSE Wolfgang Ischinger, který se znesvářené strany na Ukrajině snaží přímět k dialogu, v rozhovoru s německou televizí ZDF řekl, že mezinárodní organizace z obav o životy svých pracovníků zvažuje stažení pozorovatelů ze země. Moskva dnes tyto úvahy OBSE kritizovala.

Mezitím se dnes čečenský vůdce Ramzan Kadyrov opětovně ohradil proti obviněním, že na vzbouřeném východě Ukrajiny bojují jím vyslané zvláštní čečenské jednotky, jak tvrdí Kyjev. Připustil ale, že v řadách rebelů je podle jeho odhadu 14 Čečenců, kteří na Ukrajinu odjeli z vlastní vůle.

Ukrajinská armáda podle ministra obrany Mychaila Kovala za poslední dny v bojích přišla o více než dvacet mužů z posádek sestřelených vrtulníků a z řad výsadkářů. Koval znovu obvinil Rusko z provádění „speciálních operací“ na východě Ukrajiny. Podle tisku pohraničníci v noci na dnešek na hranicích Luhanské oblasti zajistili několik vozidel, v nichž byly zbraně i munice.