Výročí nepokojů v Turecku - slzný plyn a vodní děla

Istanbul/Ankara – Ani výslovné zákazy nezabránily stovkám demonstrantů připomenout si přímo v ulicích Istanbulu a Ankary rok od protivládních nepokojů. Policie tak i dnes nasadila slzný plyn a vodní děla. Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan předtím pohrozil, že účastníky demonstrace čeká zatýkání. Nakonec skončilo v poutech zhruba deset lidí. Manifestace byla svolána na známé Taksimském náměstí, které pořádkové síly zhusta obsadily a obklopily zátarasy.

Ostrý průběh měl zejména zásah pořádkových sil v ulicích Istanbulu, které směřují k Taksimskému náměstí, kde demonstranti skandovali protivládní hesla a požadovali okamžitou rezignaci kabinetu. Podle agentury AFP odvolávající se na istanbulské sdružení advokátů zatkla police nejméně 65 osob. Blíže neupřesněné množství lidí utrpělo zranění.

Podle tureckých médií bylo proti demonstrantům pokoušejícím se dostat na Taksimské náměstí zmobilizováno zhruba 25 tisíc policistů vybavených 50 vodními děly. Asi tisícovka lidí se shromáždila také na náměstí Kizilay v centru Ankary, kde proti nim policie rovněž použila slzný plyn a zaměřila jedno vodní dělo. 

Stovky demonstrantů znovu v ulicích
Zdroj: ČTK/AP

„Nebudete moci obsadit Taksim tak, jak jste to udělali loni, protože musíte dodržovat zákony,“ prohlásil dnes Erdogan v projevu k několika tisícům svých stoupenců. „Pokud se tam vydáte, naše bezpečnostní síly dostaly jasné pokyny a učiní vše, co bude nutné,“ zahrozil.

Právě před rokem se protesty proti Erdoganově vládě rozšířily z Istanbulu do celé země. Nepokoje vypukly v červnu původně kvůli kácení stromů v parku Gezi u Taksimského náměstí. Postupně se k nim přidávalo stále více lidí, až se demonstrace rozšířily po celé zemi. Zahynulo při nich osm lidí. Při střetech s policií bylo zraněno na 8 000 osob, několik tisíc dalších bylo zatčeno. 

Bezpečnostní hlídky v ulicích Istanbulu
Zdroj: ČTK/AP

Hlavní vlna nepokojů utichla do konce léta, ale i poté se konala řada demonstrací zejména po vládním korupčním skandálu, které policie rozháněla vodními děly a slzným plynem.

Video Demonstrace v Turecku potlačila policie
video

Demonstrace v Turecku potlačila policie