Pohraničníci u Luhanska odrážejí útoky stovek separatistů

Kyjev - Stovky proruských povstalců napadly nad ránem tábor ukrajinských pohraničníků u Luhanska. Útoky se podle pohraničníků zatím daří odrážet, mezi vojáky je ale devět zraněných. Pět rebelů padlo, osm je raněno, armáda čeká na posily. Pod palbou se v noci na dnešek ocitlo i kontrolní stanoviště vládních jednotek u Slavjanska.

První útok s použitím automatických zbraní a granátometů začal okolo čtvrté hodiny a trval 40 minut. Podařilo se jej odrazit, stejně jako druhou a třetí vlnu útoků. Mezi pohraničníky jsou prý ale zranění. Nad ránem počet útočníků, vyzbrojených i minomety a těžkými kulomety, vzrostl již na pět stovek, armádní posily ale dosud nedorazily. Ukrajinská armáda podle agentury Interfax nasadila do bojů letectvo, ale útočníky se rozprášit nepodařilo. Blízké sídliště nicméně spěšně opouštějí civilisté.

Úřadující prezident Oleksandr Turčynov v parlamentu ohlásil, že pohraničníci jsou prakticky obklíčeni povstalci, ale hodlají pokračovat v boji, „dokud úplně neočistíme území od ozbrojenců“. „Povstalci využívají nejen minomety, granátomety, kulomety a samopaly, ale i oblíbenou ruskou taktiku: střílejí na pohraničníky z bytů a ze střech, přičemž využívají civilisty jako živý štít,“ uvedla v komuniké pohraniční stráž. „Pohraničníci se hrdinně brání za hraní ukrajinské hymny, která už od čtvrté hodiny ranní zní z reproduktorů,“ zdůraznila.

Jak uvedl zpravodaj ČT Miroslav Karas, dnes byl přepaden v Luhanské oblasti závod, kde se vyrábějí náboje a lovecké a sportovní zbraně. Vše nicméně nasvědčuje tomu, že těžké zbraně a techniku dostávají povstalci z východu.

Video Karas: Boje na východě Ukrajiny asi hned tak neskončí
video

Karas: Boje na východě Ukrajiny asi hned tak neskončí

Pod palbou se v noci na dnešek podle agentury Interfax ocitlo i kontrolní stanoviště vládních jednotek u Slavjanska v Doněcké oblasti. Toto město se jeví jako hlavní bašta separatistů. Naopak podle povstalců při nedělním ostřelování města z minometů, děl a vrtulníku utrpělo zranění pět civilistů.

/*json*/{"map":{"lat":48.78509528877845,"lng":38.729373505859364,"zoom":8,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{"0":{"lat":48.84799898474839,"lng":37.6171875,"type":"","description":""},"1":{"lat":48.575698529571355,"lng":39.298095703125,"type":"","description":""}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Bojové operace na východě zesílily bezprostředně po prezidentských volbách 25. května, v nichž zvítězil miliardář Petro Porošenko, a zvláště pak minulý týden po pokusu vzbouřenců ovládnout doněcké letiště. Rebelům se podařilo také sestřelit ukrajinský vrtulník s generálem na palubě. Moskva dává najevo, že od nové hlavy státu očekává ukončení „trestné operace“ na východě a stažení armády. Porošenko dal ale naopak najevo, že postup proti proruským radikálům hodlá důrazně a rychle dokončit.

Rusko chce od RB OSN žádat koridory pro ukrajinské civilisty

Rusko se chystá předložit Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce k Ukrajině, v němž bude požadovat vytvoření humanitárních koridorů, aby civilisté mohli opustit oblasti bojů na východě země. Kyjev naopak na půdě OSN obviňuje Rusko, že stupňuje konflikt na východě Ukrajiny a brání uklidnění situace.

Podle šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova bude návrh rezoluce požadovat okamžité zastavení bojů a zahájení rozhovorů o trvalém příměří. Návrh má také žádat o „neprodlené vytvoření humanitárních koridorů, kterými by civilisté mohli odejít z oblasti bojů, pokud si to budou přát“.

„Jsme velmi silně znepokojeni tím, co se děje na Ukrajině. Každý den umírají lidé, stupňuje se utrpení civilistů. Proti nim pokračuje nasazení armády, bojového letectva, těžkých zbraní. Střílí se po obytných čtvrtích. Vše lze sledovat prakticky v přímém přenosu. Bohužel, většina západních médií tyto informace zamlčuje,“ prohlásil Lavrov. „Naši západní kolegové nás ujišťovali, že hned po prezidentských volbách na Ukrajině se situace uklidní. Vše je ale přesně naopak,“ dodal.

OSN v půli května odhadla, že ukrajinský konflikt si za půl roku vyžádal na 250 životů, z toho polovinu na východě země.

Video Boje na východě Ukrajiny pokračují
video

Boje na východě Ukrajiny pokračují