Egyptský prezident Sísí složil přísahu

Káhira – Bývalý armádní velitel Abdal Fattáh Sísí se oficiálně ujal vedení Egypta. Přísahu složil nový prezident před ústavním soudem. Na inaguraci dorazili hlavně hosté z arabských zemí, nepřijeli ale čelní představitelé Západu. Obávají se totiž toho, že Sísího režim může potlačovat svobody Egypťanů. Generál stál v čele loňského armádního puče, který svrhl islamistického prezidenta Mursího.

Nový egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí dnes složil přísahu před ústavním soudem. Bývalý šéf armády se tak oficiálně ujal vlády nad osmdesátimilionovou zemí. Devětapadesátiletý polní maršál převzal úřad z rukou armádou dosazeného prozatímního prezidenta Adlího Mansúra.

Sísí v projevu, jenž následoval několik hodin po přísaze, označil za svou prioritu boj s terorismem a dosažení bezpečnosti. Nepočítá prý s usmířením s kýmkoli, „kdo páchal zločiny“ či „uplatňoval násilí“ proti Egypťanům. Prezident to podle agentury AP řekl ve zjevné narážce na Muslimské bratrstvo a další islamisty, aniž by však své odpůrce přímo jmenoval.

V Káhiře byly během inaugurace rozmístěny tisíce policistů a vojáků, kteří mají zabránit případným protestním akcím Sísího odpůrců především z řad příznivců loni svrženého islamistického prezidenta Muhammada Mursího. Zatím je ale v ulicích klid. 

„Všechny instituce v Káhiře jsou v pohotovostním stavu, ale zatím nedošlo k žádným problémům, včera ani dnes. Děláme to kvůli hostům, kteří se zúčastní oslav a inaugurace. Vítáme je a chceme jim ukázat Egypt jako bezpečnou a stabilní zemi,“ uvedl zastupitel Káhiry Ahmed Sakr. 

Na prezidentský slib naváže večerní inaugurační slavnost spojená s recepcí. Politické špičky západních zemí se obřadu neúčastní, neboť Západ dává najevo obavy z možného potlačování svobod v Egyptě Sísího lidmi. Evropské země většinou na ceremoniálu zastupují velvyslanci.  

Sísí, který stál v čele loňského armádního puče, jímž byl svržen islamistický prezident Muhammad Mursí, navazuje na předchozí linii vojenských hlav státu Anvara Sadata a Husního Mubaraka. V květnových volbách mu dalo hlas téměř 97 procent egyptských voličů.