Krása začíná být Francouzské riviéře spíš na obtíž

Saint Tropez - Čisté moře a malebné rybářské vesničky na Azurovém pobřeží lákají davy turistů. Letní byt tu má třeba Elton John nebo Jack Nicholson. Slavná Francouzská riviéra ale na své kouzlo začíná doplácet.

Video Horizont: Potíže rybářů na Azurovém pobřeží
video

Horizont: Potíže rybářů na Azurovém pobřeží

Dřív se tu rybolovem živili skoro všichni, dnes vyrážejí z Villefranche-sur-Mer na moře jen tři muži z jediné rodiny. Přes loviště se jim prohání stále víc luxusních lodí a živobytí jim ztěžují. „Když tvrdě pracujeme, daří se nám dobře. Máme ale hromadu problémů s dalšími loďmi, hlavně rekreačními, které nás připravují o rybářské sítě,“ vysvětluje Louis Roux.

Za posledních deset let si odvěké řemeslo vybrali v celé oblasti jen dva lidé - jedním z nich je nejmladší z klanu Rouxových Damien. Uživí se jen tak tak, ale tradice a hlas krve jsou pro něj důležitější než peníze. „Neumím si představit, že bych se toho vzdal, moc mě to těší. Můžeme si nějak vydělat, ale moc to nevynáší.“

Kolem rušného Azurového pobřeží se objevují nové druhy ryb
Zdroj: ČT24

Rybářů ubývá stejně rychle jako ryb. Kvůli znečištění moře ztrácí úlovek na tučnosti. Do sítí si naopak našly cestu odolnější druhy, které středomořská kuchyně nezná. Do nabídky je majitelé restaurací zatím nezařadili, protože přísun těch tradičních jim stačí. „Klienti vidí, jak nám ráno ryby přivážejí. To je pro nás velmi důležité,“ říká majitel místní restaurace.

Pokud řemeslo pověsí na hřebík i Rouxovi, restauratéři budou mít zákazníkům co vysvětlovat. A to, že přijeli do rybářské vesničky, jim budou připomínat už jen fresky zdobící interiér místního kostela.