Podle Putina se Ukrajina snaží dovést jednání o plynu do slepé uličky

Kyjev/Moskva/Brusel – Podle ruského prezidenta Vladimira Putina se Ukrajina snaží požadavky na další slevu dovést jednání o dodávkách zemního plynu do slepé uličky. Putin naznačil, že návrh Moskvy na snížení ceny ze 485 dolarů za tisíc kubíků o sto dolarů může být poslední nabídkou. Dnešní kolo třístranných jednání skončilo v Bruselu bez výsledku.

Ruský ministr energetiky Alexandr Novak potvrdil dnešní informace, podle nichž Moskva navrhla Kyjevu stodolarovou slevu za tisíc krychlových metrů plynu. Cena 485,50 dolaru, kterou dosud ruský Gazprom žádal, by se tak snížila na 385,50 dolaru. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk ale na dnešním zasedání ukrajinské vlády ruskou nabídku odmítl s tím, že jde o „léčku“. Ukrajinská strana podle něj trvá na podepsání nového kontraktu.

„Rusko nám předložilo návrh ohledně snížení ceny plynu o 100 dolarů, s takzvanou slevou. Chci rovnou oficiálně prohlásit, že tyto ruské léčky známe: slevu stanovuje a ruší vláda Ruské federace,“ uvedl Jaceňuk s poukazem na to, že by tak Moskva mohla kdykoli od „slevy“ odstoupit. „Proto náš návrh byl, je a zůstane stejný: změny ve smlouvě,“ zdůraznil předseda ukrajinské vlády.

Premiér Ukrajiny Arsenij Jaceňuk: „Jestliže je plyn politickou zbraní, pak je jasné, že jde o politickou zbraň v rukou ruské vlády. A jestliže je plyn, jako je tomu v celém světě, zboží, pak my obchodujeme na základě kontraktů, a ne na základě toho, líbí-li se Rusku ukrajinská vláda, nebo ne.“


Novak prohlásil, že na dnešním zasedání v Bruselu předložil kompromisní návrh: aby rozptýlilo obavy Kyjeva, je Rusko připraveno zvláštním smluvním dodatkem zaručit stodolarovou slevu za tisíc krychlových metrů plynu po dobu jednoho roku. Reakce Kyjeva zatím k dispozici není.

Vladimir Putin
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS
Autor: Druzhinin Alexei

Ruskou nabídku stodolarové slevy potvrdil i prezident Vladimir Putin. Prohlásil zároveň, že jde z ruské strany o poslední návrh. Pokud ho Kyjev nepřijme, přesunou se podle šéfa Kremlu cenová jednání „do jiné fáze“. Putin obvinil ukrajinské vyjednavače, že jednání zavádějí do slepé uličky.

Další kolo rozhovorů s Ukrajinou je Moskva ochotna uspořádat kdykoli, přesné datum příštího jednání ale stanoveno nebylo. Pokud ale Kyjev nezaplatí dlužné částky za dřívější dodávky plynu, zavede podle Novaka Rusko příští týden v pondělí v 7:00 SELČ režim povinné platby předem. Kyjev tak dostane jen tolik suroviny, kolik si předem zaplatí.

Původní termín pro splacení dlužných částek byl už 3. června. Šéf plynárenského podniku Gazprom Alexej Miller ale nyní po schůzce s evropským komisařem pro energetiku Güntherem Oettingerem oznámil, že termín se opět posouvá – tentokrát na 16. června.

  • Spor o plyn se mezi Ruskem a Ukrajinou rozhořel v dubnu, kdy Moskva zrušila předchozí slevy, které poskytla režimu svrženého prezidenta Viktora Janukovyče mimo jiné za pronájem sevastopolské námořní základny na mezitím anektovaném Krymu. Cena plynu pro Ukrajince tak prudce vzrostla z 268,50 na 485,50 dolaru za tisíc metrů krychlových.
  • Rusové požadují, aby Ukrajinci zaplatili dluhy za předchozí dodávky, a také žádají platby za další dodávky předem. Kyjev naopak odmítá Ruskem stanovenou novou cenu plynu a také zpochybňuje výši svého dluhu. Nicméně ukrajinská společnost Naftogaz minulý měsíc část ruských pohledávek splatila.
  • Rusko-ukrajinský spor o cenu plynu naposledy v lednu 2009 narušil i dodávky ruského plynu do Evropy, kde ruský monopolní vývozce Gazprom kryje asi třetinu spotřeby.
Video Ukrajina odmítla nabídku Ruska na slevu na plyn
video

Ukrajina odmítla nabídku Ruska na slevu na plyn