Krejčíř prý nabídl devět milionů tomu, kdo ho vysvobodí

Johannesburg – Čech Radovan Krejčíř údajně nabídl částku pět milionů randů (asi 9,4 milionu korun) komukoli, kdo ho dostane z jihoafrického vězení. S odvoláním na místní policii to uvedl zpravodajský web jihoafrického deníku Times. Vyšetřovatelé v noci na dnešek také zatkli dalšího muže podezřelého ze spolupráce s Krejčířem na přípravě vražd. 

Nabídku prý Krejčíř učinil v posledních několika dnech, kdy policie výrazně zvýšila ochranu svědků, kteří mají vypovídat v několika procesech, které proti němu vede jihoafrická justice. „Přijali jsme výjimečná opatření, abychom zajistili bezpečí všech svědků i zamýšlených obětí,“ uvedl policejní mluvčí Solomon Makgale. 

Jihoafričtí vyšetřovatelé tento týden také pokračují v zatýkaní osob spojených s trestnou činností připisovanou Krejčířovi. Po pondělním zadržení jeho údajné pravé ruky a účetního, Bulhara Mikea Grigorova, v noci na dnešek zatkli v Durbanu na východě země majitele bezpečnostní agentury, jenž se údajně podílel na přípravě vraždy policisty Nkosany Ximby a soukromého vyšetřovatele Paula O'Sullivana. 

V JAR jsou proti Krejčířovi vedeny celkem tři procesy, čtvrtý se chystá

V JAR jsou nyní podle mluvčího Makgaleho proti Krejčířovi vedeny celkem tři procesy. Jeden má objasnit vraždu Zimbabwana Phumlaniho Ncubeho, který pro Krejčíře údajně pracoval jako vymahač dluhů. Další se týká pokusu o vraždu vyšetřovatele O'Sullivana a policisty Ximby. Ve třetím procesu je Krejčíř a pět dalších lidí obžalováno z únosu a mučení Bhekiho Lukheleho za účelem dostat z něj informaci o jeho bratrovi, který prý pro Krejčíře převážel 25 kilogramů pervitinu v hodnotě 24 milionů randů (asi 44 milionů korun) a s drogami zmizel. 

Mluvčí Makgale řekl, že se vyšetřuje ještě čtvrtá kauza, která zatím není před soudem. Jde o vraždu Sama Issy, který zemřel loni v říjnu v luxusní johannesburské čtvrti Bedfordview. Tento obchodník libanonského původu byl Krejčířovým pobočníkem. Podle Makgaleho jsou všichni podezřelí už ve vazbě. 

Krejčířem se bude opět zabývat i český soud

Krejčíř žije v JAR od roku 2007, zatčen byl loni v listopadu a od té doby je ve vazbě. Čtyři jeho dosavadní žádosti o propuštění na kauci neuspěly. Krejčíř v JAR usiluje o azyl, tato žádost je posuzována v odvolacím řízení. V Česku byl v roce 2012 odsouzen k jedenácti letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik. Jeho vydání do ČR brání právě nedořešené azylové řízení.

Příští týden začne český soud projednávat obžalobu, která Krejčíře v kauze údajné snahy o vytunelování státního podniku Čepro viní z pěti trestných činů: vedle přípravy vraždy jsou to účast v organizované zločinecké skupině, podvod ve stádiu přípravy a pokusu, padělání peněz a padělání platebního prostředku, konkrétně směnek.