Kde je v EU nejlepší koupání? Aplikace napoví

Praha – Češi letos mají k ruce důležitý klíč pro své rozhodování, kam vyrazit za letními radovánkami k moři, ale i k tuzemským vodním nádržím. Vznikla totiž on-line mapa, která obsahuje 22 tisíc míst určených ke koupání s hodnocením kvality vody. Zahrnuje prakticky všechna evropská přírodní koupaliště a pláže. Každý si tak může najít místo, kam se chystá na dovolenou, a zkontrolovat si, jak místní vodu hodnotí hygienici. 

Aplikaci vytvořila Evropská agentura pro životní prostředí. Je produktem celoevropské studie kvality vody ke koupání, jejíž výsledky za rok 2013 tato agentura nedávno zveřejnila. Můžete ji vidět ZDE.

„Evropská komise do mapy zpracovává kvalitu vody z mikrobiologického hlediska, protože to je z pohledu ohrožení zdraví nejdůležitější,“ uvedla Jana Ratajová z odboru ochrany veřejného zdraví ministerstva zdravotnictví. Modrá a zelená barva znázorňuje střediska s vyhovující kvalitou vody, červeně znázorněná místa ke koupání vhodná nejsou. Černá místa jsou místa s nedostatkem údajů.

Ratajová: Používejte selský rozum

Na mapě můžeme například vidět, že všechna místa na chorvatském pobřeží jsou ke koupání z mikrobiologického hlediska zcela vyhovující. „Tento údaj může zarazit ty, kteří si vybaví výpustě kanalizací u chorvatských letovisek,“ podotkla Ratajová. „Odběrová místa pro tyto mapy nejsou umístěna tam, kde jsou výusti kanalizací. Používejte proto selský rozum. Apelujeme na rekreanty, aby si prohlédli místo, kde se koupají. Pokud je tam vyústění kanalizace, poodejděte kus dál. Voda se díky odlivu a přílivu zředí a již nebezpečná není,“ radí Ratajová. 

Podobné informace je možné najít i pro vodní plochy v Česku. „Od roku 2004 používáme jednotný systém posuzování kvality vody v ČR. Zohledňuje se zde mikrobiologická kvalita vody, viditelné znečištění a sinice,“ uvedla Ratajová. Údaje je možné najít na webových stránkách jednotlivých krajských hygienických stanic. Mapu je možné si prohlédnout ZDE.

Video Kde je v EU nejlepší koupání?
video

Kde je v EU nejlepší koupání?