Juan Carlos si doživotně uchová titul španělského krále

Madrid - Abdikující španělský král Juan Carlos si i po nástupu svého syna Felipeho na trůn uchová titul krále a bude i nadále oslovován „Vaše Veličenstvo“. Stejnou poctu si formálně uchová i královna Sofie, oznámila španělská vláda.

Šestasedmdesátiletý Juan Carlos, který má různé zdravotní problémy a po několika operacích kyčle chodí o holi, překvapivou abdikaci oznámil 2. června.

Juan Carlos kdysi býval jedním z nejoblíbenějších monarchů světa, jeho popularitou ale v posledních letech otřáslo množství skandálů, například aféra kolem dcery Cristiny a jejího manžela Iňakiho Urdangarína, obviněného ze zpronevěry, či panovníkův nákladný výlet do Afriky v době ekonomické krize.

Budoucí král Felipe, který má být korunován 19. června, je mezi Španěly přijímán mnohem lépe než nyní jeho otec. Slavnostní ceremonie, během které bude uveden do funkce, se spolu s ním zúčastní jeho manželka Letizia a jejich dvě dcery.

Abdikace Juana Carlose oživila v zemi debatu, zda by mělo Španělsko zůstat monarchií. Zatímco podle nedávného průzkumu veřejného mínění dvě třetiny Španělů je v této souvislosti pro referendum, kolem poloviny jich zároveň podporuje monarchii a více než třetina republiku.