Afghánci odvolili, jméno nového prezidenta se dozvědí koncem měsíce

Kábul – Na pět desítek mrtvých si vyžádaly násilnosti provázející druhé kolo prezidentských voleb v Afghánistánu, v němž se rozhodovalo o tom, kdo se stane nástupcem stávající hlavy státu Hamída Karzaje. Navzdory výhrůžkám Talibanu ale k masovým útokům během voleb nedošlo. V hlasování proti sobě stál bývalý ministr zahraničí Abdulláh Abdulláh, který zvítězil v dubnovém prvním kole se ziskem 45 procent hlasů, a někdejší ministr financí Ašraf Ghaní, jenž získal 31,6 procenta.

Volební místnosti se otevřely v 7:00 místního času a uzavřeny byly v 16:00 místního času. Podle šéfa volební komise Amarchaila Zijáula Haka čekali voliči ve frontách až do poslední chvíle; přišlo více než sedm z 12 milionů oprávněných voličů, tedy zhruba stejně jako v prvním kole. Předběžné výsledky by měly být oznámeny 2. července, na ty konečné se bude čekat až do 22. července, aby se mohly vyšetřit stížností na volební podvody, které jsou společně se zajištěním bezpečnosti největším problémem volebního procesu. 

První kolo voleb bylo označeno za úspěch, protože se islamistickému Talibanu nepodařilo překazit násilnostmi volební proces ani odradit většinu voličů; účast dosáhla téměř 60 procent. Povstalci ale před druhým kolem pohrozili novými útoky na volební místnosti i úředníky a vyzvali občany, aby se hlasování neúčastnili. Odcházející prezident Karzaj naopak Afghánce požádal, aby k volbám přišli. „Vaše přítomnost u uren a volba pro toho správného kandidáta, drazí krajané, posune zemi ke stabilitě, efektivnější vládě a lepšímu životu,“ prohlásil. „Žádáme statečný afghánský lid, aby přišel ještě jednou, a potvrdil tak vysokou účast jako odpověď nepřátelům této země,“ řekl předseda afghánské volební komise Ahmad Jusúf Núristání.

Video Prezidentské volby v Afghánistánu skončily
video

Prezidentské volby v Afghánistánu skončily

Po celé zemi bylo rozmístěno či uvedeno do pohotovosti na 350 tisíc příslušníků bezpečnostních složek s cílem zabránit násilnostem. Téměř deset procent volebních místností, především na neklidném jihu země, zůstalo kvůli obavám z útoků zavřených.

Násilnosti si vyžádaly na pět desítek mrtvých

K pokusům narušit volební proces dnes skutečně došlo, zejména na východě země. Podle úřadů zahynulo při násilnostech na pět desítek lidí. V provincii Chóst ostřeloval Taliban volební místnosti raketami a zabil šest lidí, další dva civilisty zabili ozbrojenci v provincii Lógar. I v hlavním městě Kábulu explodovalo několik náloží. Celkem podle ministerstva vnitra přišlo o život nejméně 20 civilistů a 26 vojáků a policistů.

Podle Thijse Bermana, což je šéf týmu pozorovatelů vyslaného do Afghánistánu Evropskou unií, byl volební den velmi klidný.

Od svržení Talibanu s pomocí americké invaze v roce 2001 vládl zemi více než 12 let Karzaj, nejprve jako prozatímní hlava státu a poté jako řádně zvolený prezident ve volbách v letech 2004 a 2009. O třetí mandát se však podle ústavy již ucházet nemůže. „Tyto volby jsou dobrou zprávou pro mezinárodní společenství, že všechno to úsilí nebylo marné,“ prohlásil ministr vnitra Muhammad Omar Daudzai.

Nového prezidenta čeká řada naléhavých rozhodnutí. Měl by například podepsat dohodu o setrvání amerického kontingentu po plánovaném stažení vojsk. Někdejší ministr zahraničí Abdulláh, národností Tádžik, je bývalým poradcem zavražděné afghánské legendy Ahmada šáha Masúda a má voličskou základnu hlavně na severu země. Ašraf Ghaní pochází z vážené paštunské rodiny, pracoval pro Světovou banku a je uznávaným ekonomem. Bodovat by měl na jihu, kvůli hlasům Uzbeků ze severu si ale přibral kontroverzního generála Rašída Dostúma, odpovědného za násilnosti z občanské války 90. let.