Za únos našich chlapců může Hamas, zdůraznil izraelský premiér

Tel Aviv - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil palestinské radikální hnutí Hamas z odpovědnosti za únos tří izraelských mladíků, pohřešovaných od čtvrtečního večera. Izraelské bezpečnostní síly po unesených nadále intenzivně pátrají a snaží se zamezit převozu mužů do Pásma Gazy. Na Západním břehu Jordánu podle nejnovějších informací zatkly na 80 Palestinců, většinou členů Hamasu.

Premiér Netanjahu už předtím označil únos trojice Izraelců za teroristický čin a odpovědnost připsal nové palestinské vládě národní jednoty, v níž se spojila do té doby znesvářená hnutí Fatah a Hamas. „Ti, již unesli naše chlapce, jsou muži z Hamasu, z téhož Hamasu, s nímž (palestinský prezident) Mahmúd Abbás vytvořil společnou vládu,“ prohlásil Netanjahu na úvod nedělní pravidelné schůze vlády, která se mimořádně konala v sídle ministerstva obrany v Tel Avivu.

Tři mladíci zmizeli ve čtvrtek večer, když stopovali u židovské osady Guš Ecion mezi palestinskými městy Betlém a Hebron. Všichni jsou studenti náboženské školy, jeden z nich má také americkou příslušnost. Dvěma je podle upřesnění izraelských médií 16 let, třetí je o tři roky starší.

Pohřešovaní izraelští mladíci
Zdroj: ČT24

Izrael v rámci intenzivní pátrací operace na Západním břehu Jordánu nasadil početné armádní i policejní síly. Zcela také uzavřel oblast kolem Hebronu na jihu Západního břehu ve snaze zabránit převozu zajatců do Pásma Gazy nebo jinam. V ulicích Hebronu hlídkují ve velkém počtu izraelští vojáci, z města nesmí odjet ani do něj přijet žádné auto.