Šéf polské centrální banky: Vládě pomůžu, když skončí ministr financí

Varšava – Polskem otřásá politický skandál. Týdeník Wprost zveřejnil odposlechy rozhovoru, které vedl guvernér centrální banky s ministrem vnitra; společně se domlouvají na odvolání ministra financí. Odměnou měla být bankovní pomoc Tuskově vládě, která se potýkala s neplněním ekonomických cílů. Polská centrální banka tvrdí, že záznam byl vytržený z kontextu a že guvernér své pravomoci nepřekročil.

Přepis nahrávky zveřejnil Wprost včera s tím, že rozhovor vrchního bankéře Marka Belky a ministra vnitra Bartlomieje Sienkiewicze proběhl loni v červenci v jedné varšavské restauraci. Ve výňatcích z audiozáznamu ministr centrální banku žádá, aby pomohla při financování rozpočtového deficitu. Polsko se tehdy potýkalo s prudkým zpomalením hospodářského růstu. Vláda musela revidovat rozpočet, když se předpovědi rozpočtových příjmů ukázaly příliš optimistické.

„Mojí podmínkou by bylo odvolání ministra financí,“ říká podle přepisu druhý účastník rozhovoru, jímž je prý guvernér Belka. Ministra financí by měl prý nahradit odborník mimo politiku, který bude mít plnou podporu centrální banky. Týdeník neuvedl, kdo záznam rozhovoru pořídil ani jak nahrávku získal.

Tehdejší ministr financí Jacek Rostowski vládu skutečně opustil, a to v listopadu v rámci personálních změn; proti svému odvolání tenkrát veřejně nic nenamítal. Zatím není jasné, zda jeho odchod nějak souvisel se zveřejněným rozhovorem. Polský premiér Donald Tusk tehdy změny ve vládě zdůvodňoval nutností dodat kabinetu novou energii. K věci se vyjádří zítra. „Je to nešťastná záležitost. Nepodceňuji to. Veřejně se k věci vyjádřím na tiskové konferenci v pondělí v 15:00,“ uvedl na Twitteru. Dva nejmenované zdroje z Tuskovy Občanské platformy uvedly, že v důsledku zveřejnění nahrávky očekávají změny ve vládě.

Centrální banka: Vytrženo z kontextu

Sama centrální banka ve svém prohlášení uvedla, že Belka v soukromé části rozhovoru informoval Sienkiewicze o nedostatečné spolupráci ze strany ministra financí. „Z téměř dvouhodinového rozhovoru byly zveřejněny pouze několikaminutové pasáže mimo kontext, kde se mluví o stabilitě finančního systému,“ sdělila dnes centrální banka. Manipulace má podle ní vyvolat dojem, že tyto výroky překračují pravomoci guvernéra banky, „což se nikdy nestalo“, sdělila banka zhruba 24 hodin po zveřejnění první zprávy o existenci nahrávky.

Někteří analytici podle Reuters tvrdí, že po zveřejnění nahrávky, na které jsou slyšet sprostá slova, bude pro Belku těžké nadále efektivně vykonávat svou práci. Až dosud byl investory se zájmy v Polsku všeobecně vnímán jako solidní, důvěryhodný činitel.

Členka desetičlenné rady pro měnovou politiku Elzbieta Chojna-Duchová uvedla, že šéf výboru Belka by vysvětlení mohl podat na příštím zasedání výboru v úterý. Někteří opoziční politici mezitím vyzvali k odchodu obou činitelů, tedy Belky i Sienkiewicze. Jiní požadují dokonce demisi celé vlády.