Ze Střední Ameriky prchají do USA desítky tisíc dětí

Washington – Do USA utíká stále více dětí ze Střední Ameriky – hlavně z Guatemaly, Hondurasu a Salvadoru. Na dalekou cestu přes Mexiko do USA posílají svou šesti- a sedmiletou drobotinu rodiče; americká vláda pro ně musela otevřít další uprchlické centrum na vojenské základně. Na rozdíl od Mexičanů, které obratem odvážejí zpátky, lidi z uvedených zemí úřady hned vyhostit nemohou – většinou tomu ale stejně neuniknou.

Video Události: Do USA utíká stále více dětí ze Střední Ameriky
video

Události: Do USA utíká stále více dětí ze Střední Ameriky

Děti často putují samy s cílem se shledat s rodiči, kteří už do USA utekli, anebo na ně počkat, až i oni dorazí. Střední Ameriku opouštějí kvůli chudobě a válce gangů. Prchající děti většinou mají jen to, co dokázaly pobrat do rukou. V dočasném útočišti v USA jsou obvykle v lepších podmínkách, než z jakých přišly nebo jaké zažívaly na cestě.

Uniformu amerických policistů dokonce přímo vyhledávají – na rozdíl od dřívějších přistěhovalců, kteří se hlídkám snažili vyhnout. Policisté pro ně totiž znamenají konec první části útrap. K soudu ale většinou nedorazí a po několika dnech se rozprchnou po USA.

Za poslední vlnu přicházejících dětských uprchlíků může mimo jiné fáma, že Kongres stojí už těsně před schválením reformy, která by současným ilegálním přistěhovalcům v zemi umožnila zůstat. Proto se sem chtějí ještě na poslední chvíli dostat. Politici ale s reformou stále váhají.

Letos už mexicko-americkou hranici překročily, přelezly nebo přeplavaly desítky tisíc dětí. Mnohé z nich čeká dvojnásobné trauma. Po náročné cestě je Američani vrátí domů – do zemí, které už nikdy vidět nechtěly.