Kvůli únosu studentů zatkli Izraelci i předsedu palestinského parlamentu

Jeruzalém - Izraelští vojáci na Západním břehu Jordánu pokračují v pátrání po třech izraelských mladících, kteří byli koncem minulého týdne uneseni z náboženské školy. Zatkli asi 40 Palestinců, mezi nimi předsedu palestinského parlamentu Azíze Duvajka. Při střetech s Palestinci také jednoho z nich zastřelili a dalšího zranili.

Premiér Benjamin Netanjahu z únosu obvinil palestinský radikální Hamas, k němuž Duvajk patří. Podle Netanjahua šlo o teroristický čin. Duvajk byl sice zvolen předsedou parlamentu v roce 2006, kdy Hamas vyhrál volby, ale zákonodárný sbor nyní nepracuje. Když Palestinci unesli do Pásma Gazy izraelského vojáka Gilada Šalita, byl Duvajk také mezi zatčenými. V izraelské věznici pak strávil tři roky.

Netanjahu dnes telefonicky hovořil s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem a požádal ho o pomoc při hledání mladíků a dopadení únosců. Abbás únos odsoudil. O dalším postupu v pátrání má rozhodnout izraelský bezpečnostní kabinet. Vláda kromě jiného zvažuje vyhoštění vysoce postavených členů Hamasu ze Západního břehu.

Video Události: V Izraeli pokračuje pátrací akce
video

Události: V Izraeli pokračuje pátrací akce

Pohřešovaní mladí muži, z nichž dvěma je 16 a jednomu 19 let, jsou studenty náboženské školy, jeden z nich má také americkou státní příslušnost. K jejich únosu se zatím nikdo nepřihlásil. Trojice zmizela ve čtvrtek večer, když stopovala u židovské osady Guš Ecion mezi palestinskými městy Betlém a Hebron. Jeden z mladíků ještě stačil zatelefonovat na tísňovou linku policie a sdělit, že byli uneseni.

Izrael následně v rámci rozsáhlé pátrací operace na Západním břehu Jordánu nasadil početné armádní i policejní síly. Zcela také uzavřel oblast kolem Hebronu na jihu Západního břehu ve snaze zabránit převozu zajatců do Pásma Gazy nebo jinam. Od zahájení pátrání bylo zadrženo 150 Palestinců a podle izraelských sdělovacích prostředků je v celách téměř celé vedení Hamasu ze Západního břehu. Dnes vojáci systematicky prohledávali uprchlický tábor Džalazún poblíž Ramalláhu a při střelbě tam zabili 20letého Palestince.