Masakr v Keni: Neznáš islám? Umřeš!

Mombasa (Keňa) - Nejméně 48 lidí přišlo v Keni o život při útoku somálských ozbrojenců, kteří v turistickém letovisku Mpeketoni na pobřeží Indického oceánu přepadli policejní stanici a banku a podpálili také několik hotelů. Podle svědků útočníci zkoušeli obyvatele ze somálštiny a z islámu a ty, kdo odpověděli špatně, zabili. Keňská vláda po útoku posílila bezpečnostní opatření v zemi. K útoku se přihlásili somálští islamisté z hnutí Šabáb.

Svědci z Mpeketoni vylíčili, že ozbrojenci podrobovali přepadené obyvatele testům z islámu a somálského jazyka a zabíjeli ty, kteří neznali odpovědi. Podobným zkouškám z náboženství prý vystavili útočníci také lidi v nákupním centru loni v Nairobi, kde islamisté povraždili 67 osob. Útočníci neměli v Mpeketoni slitování ani s lidmi, kteří se hned přiznali ke křesťanské víře. Obyvatelka města Anne Gathigiová řekla, že útočníci přišli do jejího domu a usmrtili jejího manžela, když prohlásil, že rodina je křesťanská.

Drama ve třicetitisícovém městě začalo v neděli ve 20:00 místního času, kdy mnoho lidí sledovalo v televizi mistrovství světa ve fotbale. Do města vjely dvě dodávky s asi padesátkou ozbrojenců. Zaútočili na místní hotely - nejméně tři z nich zapálili a oheň založili také na benzinové pumpě. Požár zachvátil i policejní stanici, odkud útočníci získali zbraně a auta. Násilnosti trvaly až do dnešního rána; keňské bezpečnostní síly na ně téměř nereagovaly.

Nejmenovaný policejní velitel popsal jeden z útoků, který se v noci na dnešek zaměřil na hotel Breeze View. Ozbrojenci prý odtáhli muže stranou a donutili ženy, aby se dívaly, zatímco oni muže chladnokrevně povraždili. Útočníci údajně ženám řekli, že takovéto věci provádějí keňští vojáci se somálskými muži v Somálsku.

Šabáb: Keňa je válečnou zónou

K útoku se už přihlásili somálští islamisté z hnutí Šabáb. Je prý odvetou za „brutální represe keňské vlády proti muslimům v Keni“. Odsoudili také keňskou účast na misi Africké unie v Somálsku. Šabáb zároveň vyzval turisty a další cizince, aby se Keni pro svou vlastní bezpečnost vyhýbali. Země se prý stala „válečnou zónou“.

Milice Šabáb bojují proti somálské vládě ve snaze zavést v zemi přísnou formu islámského práva šaría. V odvetě za keňskou účast ve vojenské mezinárodní misi spáchaly na území Keni již několik teroristických útoků.


Následky útoku v keňském Mpeketoni
Zdroj: ČTK/AP

Nebezpečí hrozí kolem hranic se Somálskem

„Keňa je bezpečnou destinací, pokud se vyhneme pobřeží a parkům v blízkosti somálských hranic,“ ujistil ve vysílání ČT24 místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Největší a nejznámější park Masai Mara je od místa nejnovějšího útoku vzdálen zhruba 1200 kilometrů, tedy asi 16 hodin jízdy autem.

V květnu řada západních zemí kvůli zhoršené bezpečnostní situaci varovala své občany, aby do Keni nejezdili. Upozornění se tehdy týkalo právě pobřežních oblastí v okolí přístavu Mombasa. Británie dokonce své turisty evakuovala.

Oblast Lamu, která byla dějištěm nedělního útoku, navštěvují převážně domácí turisté; cizinců přijíždí málo. Lamu, které je na seznamu kulturních památek UNESCO, je nejstarším trvale osídleným městem země a využívali ho jako přístav od 14. století arabští obchodníci. Důvodem poklesu zájmu o město byla mimo jiné série únosů zahraničních turistů v regionu v roce 2011. 

/*json*/{"map":{"lat":0.8277974706817667,"lng":39.554294847802666,"zoom":5,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{"0":{"lat":-2.1528135831288333,"lng":40.869140625,"type":"","description":""}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/
Video Pět desítek mrtvých po útoku v keňském letovisku
video

Pět desítek mrtvých po útoku v keňském letovisku