Norsko chce zakázat žebrání na veřejnosti, prý kvůli Romům

Oslo - Norská vláda se chystá zakázat žebrání na veřejných prostranstvích. Příslušný návrh obsahuje novela zákona, kterou začal v pondělí projednávat parlament. Obce by podle zákona mohly na svém území žebrání zakázat už od července, od roku 2015 by pak zákaz platil v celé zemi. Opozice zákon kritizuje - je podle ní účelově namířený proti Romům.

Při porušení kontroverzního zákona by hrozila peněžní pokuta a trest až tři měsíce odnětí svobody. Ministr spravedlnosti Anders Anundsen z pravicové populistické Pokrokové strany hájil zákon s odkazem na přímou souvislost žebrání a kriminality. Podle něj se prosebníci o almužnu často dopouštějí také kapesních krádeží.

V ulicích Osla podle statistik nejčastěji nastavují ruku Romové z Bulharska a Rumunska. „Teď už nebude důvod jezdit do Norska žebrat. Nebude to legální. Pokud v Norsku nebudete mít regulérní práci, nemůžete sem přijet,“ komentoval mluvčí Pokrokové strany Ulf Leirstein.

Žebrání v Norsku přitom podle vedení země není jen nevinné posedávání na ulici. Za poslední roky se z něj stal organizovaný zločin. V Oslu evidují úřady stejně kapesních krádeží jako v Berlíně. Ten má přitom 7krát víc obyvatel. Drtivou většinu z nich mají na svědomí právě rumunští recidivisti.

Žebráci začnou krást

Kritici z řad levicové opozice však vládu obviňují z toho, že je zákon namířen proti zástupcům romského etnika. Podle Barda Vegara Solhjella ze Strany socialistické levice chce vláda zákonem nepřímo omezit imigraci. Zákon přirovnal k opatření v norské ústavě, které před 200 lety zakazovalo vstup Židům do země.

Podle řady expertů by navíc zákon mohl kriminalitu spíše zvýšit. Žebráci, kteří již v Norsku působí, prý budou v případě přijetí zákona nuceni obstarat si obživu drobnými krádežemi. Humanitární organizace mají plánované nařízení za podobný zákonům, které před 200 lety zakazovaly Židův vstup do země

Podle odhadů bylo v roce 2012 v norské metropoli zhruba 200 žebráků, z toho pouze sedm mělo norské občanství. Podle tvrzení ministerstva spravedlnosti byla většina ostatních rumunskými státními příslušníky romského původu. Celostátní zákaz žebrání platí například ve Velké Británii či Dánsku.