Papež se omluvil za korupci mezi duchovními

Vatikán - Papež František se omluvil za korupci, které se podle něj dopustili i katoličtí duchovní, a to včetně některých prelátů. Při pondělní mši papež podle Rádia Vatikán upozornil, že zkaženost mocných je nakonec placena chudými, kteří se kvůli chamtivosti druhých ocitají bez toho, co potřebují a na co mají právo.

„Když v novinách čteme, že ta či ona osoba je zkorumpovaná, a to včetně některých prelátů, … pak jako křesťané musíme za ně žádat o prominutí,“ řekl papež. "V tisku často čteme, jak skončil u soudu politik, který kouzelně zbohatl, jak skončil před soudem šéf podniku, který pohádkově zbohatl, tedy vykořisťováním svých zaměstnanců. Mluví se hodně o prelátovi, který se příliš obohatil, opustil svoje pastorační povinnosti, aby pečoval o svoji moc. Tak je to se zkorumpovanými politiky, podnikateli i církevními hodnostáři. Jsou takoví všude.

A je třeba si říci pravdu: korupce je hřích, který je na dosah a jehož se dopouští ten, kdo má ekonomickou, politickou či církevní pravomoc nad druhými. Všichni jsme pokoušeni korupcí. Tento hřích je na dosah, protože kdo má nějakou pravomoc, cítí se mocný, cítí se skoro Bohem," citovala vatikánská rozhlasová stanice z papežova kázání. Důsledkem ekonomické a politické korupce je podle Františka kupříkladu nedostatek léků v nemocnicích a děti bez možnosti se vzdělávat.

„Jediným východiskem z této zkaženosti, jedinou cestou k překonání pokušení a hříchu korupce, je služba. Korupce totiž vychází z domýšlivosti a pýchy, zatímco služba pokořuje. A skromná dobročinná láska pomáhá druhým.“


Video Apely na politiky jsou specifikem Františka, tvrdí historik
video

Apely na politiky jsou specifikem Františka, tvrdí historik

Spekulace s cenami potravin je skandální

Papež také odsoudil finanční trhy, které podle něj vládnou nad osudem lidí a neslouží jejich zájmům, a všechny ty, kdo prosperují pomocí finančních spekulací. „Spekulace kolem cen potravin je skandál, který má vážné dopady na přístup nejchudších lidí k jídlu,“ prohlásil František na pondělním kolokviu o „odpovědném investování“.