Turečtí pučisté z roku 1980 dostali doživotí

Ankara - Turecký soud dnes udělil doživotní tresty dvěma posledním žijícím vůdcům vojenského převratu z roku 1980 - 97letému někdejšímu šéfovi vojenské junty Kenanu Evrenovi, který stál v čele země v letech 1982 až 1989, a 89letému někdejšímu šéfovi letectva Tahsinu Şahinkayovi. Trestní stíhání obou někdejších pohlavárů umožnily ústavní dodatky o zrušení jejich doživotní imunity schválené v roce 2011 v referendu. Soud začal o rok později. Podle prokuratury se obžalovaní dopouštěli potlačování politických svobod a nesou vinu na popravách, mučení a mizení lidí.

Oba muži se kvůli vysokému věku a zdravotním problémům dnešního zasedání osobně neúčastnili, jednání ale sledovali prostřednictvím videokonference z nemocnice. Z nemocničního lůžka předtím obžalovaní rovněž svědčili a odpovídali na otázky soudce. Právě kvůli zdravotnímu stavu odsouzených je velmi nepravděpodobné, že by nastoupili k výkonu trestu. Rozsudek tedy má spíše symbolický význam. Oba muži už podali k ústavnímu soudu stížnost, v níž tvrdí, že byla během procesu porušena jejich práva.

Evrena v 80. letech mnoho Turků pokládalo za hrdinu, protože vojenský převrat zastavil boje mezi levicovými a pravicovými skupinami. Generála ale také viní z mučení údajných radikálů a zavedení ústavy, která omezila svobody a upevnila roli armády v politice. Evren rovněž na čas rozpustil parlament a politické strany.

Ve dnech po převratu bylo zadrženo na 650 000 lidí a zhruba 230 000 jich bylo posláno před vojenské soudy. Zhruba 300 politických vězňů zemřelo ve vězení, z nich 171 na následky trýznění. Režim popravil 49 lidí včetně sedmnáctiletého Erdala Erena, jehož oběšení kvůli údajnému zabití vojáka otřáslo Tureckem.