Libye chce zpátky údajného atentátníka z Benghází, kterého zadržely USA

Tripolis - Libyjská vláda odsoudila americkou operaci, která vedla k zadržení Ahmada abú Chattaláha, podezřelého z předloňského útoku na americký konzulát v Benghází. Člověka obviněného z několika trestných činů, jehož USA drží mimo území severoafrického státu, chce Libye soudit sama, požaduje proto od USA jeho vydání. Pentagon kromě toho čelí i domácím výtkám: proč trvalo zadržení Chattaláha tak dlouho, když se s ním už dřív dokázali sejít novináři?

Zatčení Chattaláha se plánovalo dlouho dopředu a podílely se na něm dvě desítky vojáků z elitního komanda, několik agentů FBI a bezpilotní letouny. Pentagon čekal na nejvhodnější okamžik, nějakou dobu ho sledoval - a nakonec ho zadržel bez jediného výstřelu. Abú Chattalá teď sedí na americké lodi ve Středozemí. Čeká ho cesta po moři - FBI chtěla mít co největší prostor na výslech, proto ho neposadila do letadla.

Šéf radikálních milicí Ansar aš-Šaría, které USA i Libye podezírají z provedení útoku, při němž 11. září 2012 zemřeli čtyři lidé včetně velvyslance USA v Libyi, je prvním zadrženým v této kauze. Čelí obviněním z vraždy, napomáhání teroristům a držení a použití střelné zbraně. Spolu s více než desítkou dalších podezřelých byl obviněn už loni, zatčen však dosud nikdo nebyl.

Video Kauza Benghází nekončí, jen začala nová kapitola
video

Kauza Benghází nekončí, jen začala nová kapitola

Případ se v USA stal politickým tématem a republikáni nedávno iniciovali v Kongresu již několikáté vyšetřování údajných pochybení demokraty vedené americké diplomacie. Bílý dům původně tvrdil, že útok v Benghází podnítily protesty kvůli videonahrávce, která vznikla v USA a podle muslimů hanobila proroka Mohameda. Později se zjistilo, že šlo o organizovaný útok, který naplánovaly místní milice.

Spory o to, co k útoku vedlo, jestli diplomacie nepodcenila bezpečnost a zda se Bílý dům nesnažil zamést stopy po svých vlastních chybách, se rozhořely už v noci po útoku. Dodnes je nikdo nedokázal uhasit. Zatčení Chatalláha může aspoň odpovědět na to, co se oné noci stalo, kdo za útokem stál a co přesně dělal on.