Libye chce zpátky údajného atentátníka z Benghází, kterého zadržely USA

Tripolis - Libyjská vláda odsoudila americkou operaci, která vedla k zadržení Ahmada abú Chattaláha, podezřelého z předloňského útoku na americký konzulát v Benghází. Člověka obviněného z několika trestných činů, jehož USA drží mimo území severoafrického státu, chce Libye soudit sama, požaduje proto od USA jeho vydání. Pentagon kromě toho čelí i domácím výtkám: proč trvalo zadržení Chattaláha tak dlouho, když se s ním už dřív dokázali sejít novináři?

Zatčení Chattaláha se plánovalo dlouho dopředu a podílely se na něm dvě desítky vojáků z elitního komanda, několik agentů FBI a bezpilotní letouny. Pentagon čekal na nejvhodnější okamžik, nějakou dobu ho sledoval - a nakonec ho zadržel bez jediného výstřelu. Abú Chattalá teď sedí na americké lodi ve Středozemí. Čeká ho cesta po moři - FBI chtěla mít co největší prostor na výslech, proto ho neposadila do letadla.

Šéf radikálních milicí Ansar aš-Šaría, které USA i Libye podezírají z provedení útoku, při němž 11. září 2012 zemřeli čtyři lidé včetně velvyslance USA v Libyi, je prvním zadrženým v této kauze. Čelí obviněním z vraždy, napomáhání teroristům a držení a použití střelné zbraně. Spolu s více než desítkou dalších podezřelých byl obviněn už loni, zatčen však dosud nikdo nebyl.

Případ se v USA stal politickým tématem a republikáni nedávno iniciovali v Kongresu již několikáté vyšetřování údajných pochybení demokraty vedené americké diplomacie. Bílý dům původně tvrdil, že útok v Benghází podnítily protesty kvůli videonahrávce, která vznikla v USA a podle muslimů hanobila proroka Mohameda. Později se zjistilo, že šlo o organizovaný útok, který naplánovaly místní milice.

Spory o to, co k útoku vedlo, jestli diplomacie nepodcenila bezpečnost a zda se Bílý dům nesnažil zamést stopy po svých vlastních chybách, se rozhořely už v noci po útoku. Dodnes je nikdo nedokázal uhasit. Zatčení Chatalláha může aspoň odpovědět na to, co se oné noci stalo, kdo za útokem stál a co přesně dělal on.