Albánská vesnice produkuje ročně marihuanu za 123 miliard

Lazarat (Albánie) – Nenápadná albánská vesnice se může pochlubit tím, že její roční produkce hodnotou odpovídá polovině HDP celé země. Háček ale tkví v tom, že v obci Lazarat ročně vyprodukují 900 tun marihuany – v hodnotě kolem 4,5 miliardy eur (přes 123 miliard Kč). Po dlouhých letech teď vláda řekla dost a poslala tam policii.

Za boje místních drogových mafií by se nemusely stydět ani mexické kartely a 900 tun marihuany by mohl Lazaratu závidět i Amsterodam. Noha zákona se do jihoalbánské vesnice nedaleko hranic s Řeckem dlouho bála vkročit – střelba je tu totiž na denním pořádku. Konopí se tu ve velkém pěstuje ilegálně už deset let a Lazarat je hlavním dodavatelem drogy na evropský trh.

Prací na marihuanových polích si přivydělávají nejen místní, ale i sezonní brigádníci. Zóna láká dokonce cestovatele, které život mezi zakázanými rostlinami fascinuje. „Vedle nás byla škola a děti z ní šly domů tak, že se takhle prodíraly konopím,“ popisuje nizozemský turista Daan Vonk.

Teď do Lazaratu vtrhla policie a marihuanovému byznysu dala nekompromisní stopku. Prozatím se mužům zákona podařilo zničit přes 11 tun konopí v přepočtu za miliardu korun. Pole pěstitelům nekompromisně pálí a mají i další cíl – chytit všechny hlavní ozbrojence, kteří s drogami obchodují. Je to ale poměrně vyrovnaný boj, protože místní mafie má veškeré zbraně a vybavení jako muži zákona.

Edi Rama, albánský premiér:
„Přineseme do tohoto regionu zákon a pořádek. Naše akce bude pokračovat, policie na tom pracuje. Bojuje proti ozbrojencům.“

Saimir Tahiri, albánský ministr vnitra:
„Bojujeme proti mafii a zločinům, kterých v posledních 23 letech přibývá a zatěžují poctivé albánské občany, kterých je 99 procent.“


Na 500 policistů s podporou obrněných vozidel vzalo „království marihuany“ útokem v pondělí ráno. O víkendu místní pěstitelé zahnali menší oddíl strážců zákona, kteří přišli do vesnice provést protidrogovou akci. Údajně po nich stříleli granátomety, minomety a kulomety.

Od pondělí jsou v obci a jejím okolí neustále rozmístěna obrněná vozidla a stovky policistů v neprůstřelných vestách. Muži zákona tvrdí, že už mají oblast zcela pod kontrolou. Občasné výstřely z okolních hor ale dokazují, že tu ještě dohráno není.

/*json*/{"map":{"lat":40.049299416940364,"lng":20.15120036977533,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/