Ruští námořníci se dočkali: po 21 letech mají moderní ponorku

Archangelsk (Rusko) – Po více než dvaceti letech vývoje zařadilo ruské vojenské námořnictvo do své výzbroje první víceúčelovou jadernou ponorku Severodvinsk nové třídy Jaseň. Stavba ponorky byla zahájena 21. prosince 1993 v loděnicích Sevmaš, na vodu bylo plavidlo spuštěno 15. června 2010. Na konci loňského roku byl Severodvinsk předán námořnictvu na zkušební používání.

Zdroj: ČTK/ITAR-TASS Autor: Larionov Vladimir Yefimovich

Příčinou toho, proč vývoj nové ponorky trval tak dlouho, je podle webových stránek Popular Science hlavně zhroucení sovětského režimu v 90. letech a s tím související neschopnost držet krok s vojenskou produkcí Západu. V roce 2008 pak Moskva díky přílivu peněz z exportu nerostných surovin oznámila, že vývoj jaderných ponorek je její hlavní prioritou.

Ruská jaderná ponorka Severodvinsk
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS
Autor: Larionov Vladimir Yefimovich

Víceúčelová jaderná ponorka čtvrté generace K-560 Severodvinsk (upravená verze K-329 Severodvinsk z konce roku 2013) s raketami s plochou dráhou letu je hlavním plavidlem projektu 885 Jaseň. Ponorky této třídy jsou navrženy tak, aby dokázaly vystřelit škálu raket dlouhého doletu vybavených jadernými hlavicemi a účinně napadat ponorky, hladinová bojová plavidla i pozemní cíle. Ponorka by měla být vyzbrojena až 24 střelami a také torpédy a minami a speciálními sonary schopnými monitorovat větší prostor než obvyklé typy. Ve výzbroji jsou nadzvukové rakety Onyx pro boj s plavidly a rakety Kalibr pro útok na pozemní cíle.

Nejmodernější ponorka Severodvinsk je dlouhá 120 metrů, může se potopit do hloubky 600 metrů a plout rychlostí kolem 57 kilometrů za hodinu. Posádku tvoří 85 námořníků.

Práce na Projektu 885, konstrukci ponorky třídy Jaseň, začaly už v roce 1993 v největších ruských loděnicích Sevmaš v severoruském Severodvinsku. V těchto loděnicích vznikají v současnosti i nové strategické ponorky třídy Borej, které stejně jako ponorky třídy Jaseň patří ke čtvrté generaci.

Ruská flotila prochází v posledních letech velkou modernizací. Podle březnové zprávy ruského ministerstva obrany vojenské námořnictvo letos zařadí do výzbroje přes čtyřicet nových plavidel, mimo jiné ponorky, válečné lodi a pomocná plavidla. Velitel vojenského námořnictva admirál Viktor Čirkov prohlásil, že armáda již pracuje na ponorkách páté generace, které budou zdokonaleny zahrnutím robotických systémů.

/*json*/{"map":{"lat":64.57021790083465,"lng":39.8132528729859,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/