Islámští radikálové hrozí útoky na Američany v případě náletů

Bagdád – Stoupenci islámských radikálů bojujících v Iráku pohrozili útoky na Američany, pokud se Spojené státy rozhodnou k leteckým útokům v Iráku. Podle agentury Reuters dnes zahájili bojovníci Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL) útok na jednu z největších iráckých leteckých základen.

Spolu s místními sunnitskými kmeny prý ISIL bojuje s vojáky v Jatribu asi 90 kilometrů severně od Bagdádu. Podle svědků oddíly radikálů obklíčily nedalekou leteckou základnu, jíž Američané v době invaze v letech 2003 až 2011 říkali Camp Anaconda. ISIL také ovládla město Alam u Tikrítu a tamní menší ropné pole, které produkuje 28 tisíc barelů ropy denně. Podle tamních zaměstnanců se policie z místa stáhla a nahradili ji příslušníci místních kmenů.

Do Bagdádu dorazila první skupina ze 300 amerických vojenských specialistů, kteří mají pomoci irácké armádě s taktikou proti ISIL. K náletům na pozice radikálů zatím Washington svolení nedal, i když o ně vláda v Bagdádu požádala.

Stoupenci ISIL dnes na internetu spustili kampaň, která má USA od tohoto plánu odradit. Sympatizanti ISIL se k ní mají masivně připojit vlastními příspěvky na sociálních sítích v pátek. „Má to být vyjádření postoje všech sunnitů světa k Američanům. Je to hrozba každému Američanovi pro případ, že Amerika zaútočí v Iráku,“ sděluje se v jednom odkazu.

Další uživatel internetu připomenul: „Jak říkával náš hrdinsky zemřelý (vůdce al-Káidy) Usáma bin Ládin, o zabíjení Američanů se nepotřebujete s nikým radit“. „Americká intervence do záležitostí ISIL znamená, že jakýkoli americký bezvěrec bude legitimním cílem bojovníků svaté války kdekoli na světě,“ napsal další.

Skupina rychle postupuje od 9. června ze severu Iráku. Po cestě podobně jako předtím v Sýrii loupí a zmocňuje se ropných zdrojů, takže je považovaná za velmi bohatou a finančně soběstačnou. Vede také kvalitní informační kampaň a na sociálních sítích zveřejňuje četné vzkazy a videa, která mají odstrašit protivníky.

České ministerstvo zahraničí v dnešním prohlášení vyjádřilo znepokojení nad stupňováním násilí v Iráku a rozhodně odsoudilo zločiny páchané teroristickými skupinami. ČR potvrdila podporu iráckým představitelům v boji proti terorismu a také svou připravenost pomoci Iráku se stabilizací bezpečnostní situace.

Parlament by se měl sejít 1. července, Málikí přislíbil termín dodržet

V zemi proběhly na konci dubna parlamentní volby. Parlament by se měl poprvé sejít 1. července. Irácký premiér Núrí Málikí dnes ve státní televizi řekl, že termín pro první schůzi dodrží. Vyloučil ale svou rezignaci a sestavení nouzové vlády k boji proti islámským radikálům.

„Zúčastníme se první parlamentní schůze v souladu s ústavními předpisy. Výzvy k sestavení nouzové vlády národní jednoty jsou nebezpečné. Je to snaha obejít demokratický proces a ukrást hlasy voličů,“ řekl dnes Málikí. Málikího koalice získala 92 z 328 parlamentních křesel a k sestavení vlády potřebuje koaliční partnery.

Tento týden s Málikím hovořil v Bagdádu americký ministr zahraniční John Kerry a naléhal na to, aby premiér vytvořil co nejdřív koalici a zahrnul do ní zástupce všech náboženských a etnických skupin. Irácký premiér údajně slíbil, že nová vláda bude sestavena do 1. července. Nový parlament má na svých prvních schůzích hlasovat o premiérovi a jeho vládě.