Dá si Sejm s hlasováním repete? Polská opozice volá po pádu vlády

Varšava – Od hlasování o důvěře Tuskově vládě neuplynul ani den a polská opozice ho žádá znovu. Šéf strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński považuje návrh za „politickou a morální povinnost“. Celým Polskem už druhý týden hýbe skandál s odposlechy. Sejm včera Tuskův kabinet jednoznačně podpořil. Vzhledem k rozložení sil v parlamentu nemá Kaczyński příliš šancí na úspěch.

Video Palata o polských nahrávkách politiků: Je to trestný čin
video

Palata o polských nahrávkách politiků: Je to trestný čin

Skandál vyvolal v Polsku vážnou politickou krizi. Ve středu večer ale Tusk a jeho tým získali ve 460členném Sejmu podle očekávání podporu, ruku pro ně zvedlo 237 poslanců. Premiérova Občanská platforma (PO) a její menší koaliční partner, Polská lidová strana (PSL), mají v dolní komoře parlamentu celkem 235 křesel, lze proto předpokládat, že podobně dopadne i další hlasování. „Opozice nechce, aby se Tusk tímto chytrým manévrem (žádost o důvěru) jaksi vysmekl. Ví, že pro nové hlasování nezíská většinu, chce nicméně premiéra ještě více zatlačit a možná i odradit jeho voliče,“ řekl zpravodaj ČT Josef Pazderka.

Luboš Palata, komentátor MF DNES

„Vládní koalice v této chvíli drží pohromadě. Přestože se v nahrávkách vyskytlo opravdu mnoho neslušných výrazů a podivných politických obchodů, zatím to nesvědčí o nějaké přímé korupci, o tom, že by ten stát byl skutečně prolezlý korupčními kauzami. Není tam nic zásadního, co by mohlo vládu položit.“


Tusk ve středu prohlásil, že skandál vážně ohrožuje zájmy polského státu. Naznačil přitom, že nitky mohou vést do zahraničí. V narážce ukázal prstem na Moskvu. Mezi dvěma osobami, které byly při vyšetřování nezákonných odposlechů a jejich zveřejňování zatčeny, je i bohatý polský podnikatel, který obchoduje s Ruskem. „Mluví se o nějaké skupině číšníků, bývalých ochrankářů a lidí z byznysu, kteří je kupovali. Je to opravdu trestný čin. Nejsou to odposlechy toho ražení, jako známe z České republiky. Jedná se o odposlechy soukromých hovorů politiků a byznysmenů,“ zdůraznil Palata.

Podle Tuska se mají ministři omluvit, ale ne rezignovat. „Ti, kteří se, doufám, stydí za to, jak se chovali, mají teď úkol svá slova veřejně vysvětlit, počínaje vlastním domem až po parlament,“ míní premiér.

Kaczyński chce hnát šéfa národní banky před soud

Aféra s odposlechy začala předminulý týden, když Wprost zveřejnil tajně pořízené nahrávky z rozhovoru, při němž guvernér Polské národní banky Marek Belka loni v létě ministru vnitra Bartlomieji Sienkiewiczovi sliboval pomoc vládě při financování deficitu výměnou za odvolání tehdejšího ministra financí Jacka Rostowského. Ten byl pak na podzim skutečně z funkce uvolněn, ale sám proti tomu nic nenamítal. Kaczyński v souvislosti s prvním zveřejněným záznamem uvedl, že bude požadovat, aby byl Belka postaven před soud.

Na další nahrávce zase bývalý ministr dopravy Slawomir Nowak svým spolubesedníkům řekl, že Občanská platforma před devíti lety koupila pro svého šéfa Tuska volební podporu vlivného politika.
 
Následně týdeník otiskl přepis nahrávky rovněž loňské debaty Sikorského s Rostowským, který tehdy ještě byl ministrem financí. Sikorski se podle přepisu kriticky vyjadřoval k polsko-americkým vztahům i k politice britského premiéra Davida Camerona. Sikorski třeba Poláky označil za „černochy s otrockou povahou“ a Spojené státy za nedůvěryhodné spojence. „Myslím, že (ministr Sikorski) by se měl podívat do zrcadla a zeptat se sám sebe, jak by se zachoval ministr zahraničí civilizovaného a důležitého světového státu, kdyby udělal takovou chybu,“ prohlásil poradce prezidenta Tomasz Nalecz.

Wprost Poláky ostře rozdělil. Podle jedněch publikuje nelegální nahrávky soukromých rozhovorů, které by položily každou vládu. Podle jiných dělá jen svoji novinářskou povinnost.