Raketový útok na letiště v Tripolisu prý zničil většinu letadel

Tripolis – Na letiště v libyjském Tripolisu dopadlo několik raket. Zničily devadesát procent letadel. Místo přitom bylo už dřív několikrát zavřené kvůli přestřelkám mezi znesvářenými milicemi. Při střetech mezi ozbrojenci zemřelo o víkendu šest lidí a třicet bylo zraněno.   

„Vláda zvažuje, zda požádá o vyslání mezinárodních sil, které by posílily bezpečnost,“ uvedl vládní mluvčí v prohlášení k nočním střetům znesvářených milic na letišti v metropoli. OSN v pondělí stáhla ze země z bezpečnostních důvodů svůj personál. Z prohlášení není jasné, kolik letadel bylo přesně zničeno. Agentura Reuters poznamenala, že letiště je klíčovým dopravním uzlem země a že je zde umístěna řada letadel několika libyjských aerolinek. Úřady také oznámily, že střely vypálené z raketometů Grad mimo jiné poškodily řídicí věž. 

V neděli si střety mezi znepřátelenými ozbrojenci, které se snaží hlavní vstupní bránu do země ovládnout, vyžádaly asi šest mrtvých a tři desítky zraněných. Od svržení diktátora Muammara Kaddáfího v říjnu 2011 je letiště v rukou někdejších rebelů z města Zintán, nalézajícího se přibližně 170 kilometrů jihozápadně od Tripolisu. Rivalské islamistické milice je ale chtějí z metropole vyhnat. Libyjské vládě se nedaří odzbrojit někdejší povstalce, kteří nyní ovládají řadu strategických zařízení.