Na Filipínách opět zabíjel tajfun, evakuovaných je půl milionu

Manila – Stovky tisíc lidí musely odejít z domovů kvůli tajfunu Rammasun, který v noci zasáhl Filipíny. Bouře navíc zabila nejméně 25 lidí. Při své noční cestě napříč filipínským souostrovím ničila sloupy elektrického vedení a vyvracela stromy. Způsobila také velké potíže v dopravě.

Tajfun Rammasun (v thajštině „bůh hromu“), označovaný na Filipínách také jako Glenda, zasáhl v úterý večer východní část Filipín, bouři doprovázel vítr o rychlosti až 250 kilometrů za hodinu. V obavách z živlu opustilo domovy na 450 tisíc lidí, kteří zamířili do evakuačních středisek v bezpečnějších oblastech.

Přes noc prošel Rammasun přes souostroví a nad ránem jeho jádro minulo filipínskou metropoli Manilu. Silný vítr přesto do metropole s 12 miliony obyvatel zanesl chaos. Všechny vládní úřady, finanční trhy a školy zůstanou dnes uzavřené. Za poslední dva dny Filipíny zrušily více než 250 mezistátních a vnitrostátních letů. Živel také vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení, bez proudu zůstaly miliony lidí. Některé oběti zabily padající stromy nebo hroutící se zdi, jiné se utopily v rozvodněných tocích.

Video Filipíny zasáhl první tajfun sezony
video

Filipíny zasáhl první tajfun sezony

Tajfun bude podle meteorologů dnes pokračovat nad mořem směrem k jižnímu pobřeží Číny. Filipíny každý rok zasáhnou asi dvě desítky silných bouří, které si často vyžádají oběti na životech. V listopadu loňského roku zasáhl Filipíny tajfun Haiyan, který si vyžádal 7 300 mrtvých nebo pohřešovaných.