Exemplární verdikt: Sedm Egypťanů dostalo za sexuální násilí doživotí

Káhira – Za sexuální útoky na ženy dnes dal egyptský soud doživotí sedmi mužům, dva odsouzení si odsedí 20 let a blíže neupřesněný trest dostali další čtyři násilníci. Všichni odsouzení budou pak ještě pět let po svém propuštění pod policejním dohledem a ženám musí zaplatit odškodné ve výši od 10 000 do 40 000 egyptských liber (28 100 až 112 400 Kč). Egyptské úřady byly kritizovány za to, že rozsáhlý problém se sexuálním obtěžováním nijak neřeší. Přísné verdikty mají ukázat, že tomu tak není. Rozsudek přenášela televize, soudce udělil třem z mužů dokonce několik doživotních trestů najednou, protože je uznal vinnými hned z několika útoků.

Násilností se muži dopustili během různých veřejných akcí na káhirském náměstí Tahrír. Podle soudu se podíleli na čtyřech různých incidentech, mimo jiné i během červnových oslav inaugurace nového prezidenta Abdala Fattáha Sísího. Policie po nich obdržela 27 stížností na sexuální obtěžování. Na jedné ze zveřejněných videonahrávek byla například vidět mladá žena ve spodním prádle, kterou se snaží policisté dostat z davu do auta. Na několika místech byla zakrvácená a muži kolem ní se ji snažili zadržet i v přítomnosti policisty. Žena poté padla nahá na zem a policista ji odnesl do auta. Kvůli velmi vážnému stavu musela být hospitalizována.

Rozsudky přišly pouhý měsíc poté, co vláda schválila zákon, který trestá sexuální útočníky vězením v délce nejméně šest měsíců a minimální pokutou v hodnotě 3 000 egyptských liber (asi 8 400 Kč).

Ze statistik vyplývá, že 99 procent Egypťanek se setkalo s nějakou formou sexuálního násilí od verbálního útoku po znásilnění. Po roce 2011, kdy byl svržen prezident Husní Mubarak, se v Egyptě zhoršila bezpečnostní situace a její zneužívání tímto způsobem kritizují ženské organizace i hnutí. Vznikla dokonce skupina dobrovolníků složená z mužů, kteří poskytují ženám doprovod, nabízejí se také kurzy sebeobrany.

Sexuální obtěžování, velké množství případů provádění ženské obřízky a nárůst násilí po takzvaném arabském jaru udělaly z Egypta pro ženy vůbec nejhorší zemi v celém arabském světě, uvedla ve svém nedávném průzkumu organizace Thompson Reuters Foundation.