Čínská protikorupční lasa už lapila vysokého politika i televizní hvězdu

Peking – Čínský boj proti rozsáhlé korupci má první vysoce postavené viníky. Do policejní sítě se lapil třeba slavný televizní moderátor nebo vysoký čínský politik, který dostal za braní úplatků dokonce doživotí. Vyšetřovatelé se zaměřili především na osoby napojené na bývalého šéfa bezpečnosti a významného člena politbyra.

Doživotně odsouzený Wang Su-i se stal prvním vysokým funkcionářem, který byl odsouzen v rámci protikorupční kampaně zahájené prezidentem Si Ťin-pchingem. Wang musel kvůli vyšetřování svého případu odejít z významného postu v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Řídil tamní jednotnou frontu, která pod vedením komunistické strany dohlíží na skupiny působící mimo vládnoucí stranu.

Politik, kterému je 53 let, byl podle místních médií obžalován z toho, že v letech 2005 až 2013 přijal úplatky v celkové výši 10,73 milionu jüanů (35 milionů korun). Za přijaté peníze podporoval různé obchodní dohody nebo zajišťoval povyšování jednotlivých osob.

V rozsáhlé protikorupční akci zahájené po nástupu prezidenta Si Ťin-pchinga koncem roku 2012 je už vyšetřováno nejméně 40 funkcionářů na stejné nebo vyšší úrovni, na jaké byl i Wang, včetně jednoho náměstka ministra. Wang je prvním, který už byl odsouzen.

Zatím poslední obětí čistky se stal populární televizní moderátor. Žuej Čcheng-kang se proslavil neotřelými rozhovory ve své ekonomické show. Nepokrytý aktivistický novinář a nacionalista s víc než 10 miliony fanoušků na sociálních sítích například pomáhal vypudit americkou kavárnu Starbucks ze Zakázaného města. Rád si také bere na paškál americké diplomaty.

Předchozí protikorupční čistky dráždily veřejnost detaily o milenkách a štosech bankovek. Nikdo ale nešel tak hluboko jako současný prezident, který ve vyšetřování sáhl i po významném generálovi a jde po bývalém carovi čínské bezpečnosti.

V pompézním sídle Čínské státní televize, která je prodlouženou rukou komunistické vlády, je tak nyní ještě větší dusno než v obvyklý letní den. Kromě moderátora totiž policie zatkla i jeho šéfa a další vyšetřuje.