Letadlo letělo po své trase, tvrdí Malajsie. Podle CNN se mělo vyhýbat bouři

Doněck – Boeing malajsijských aerolinií, který byl pravděpodobně sestřelen ve čtvrtek na východě Ukrajiny, letěl po neobvyklé dráze. Podle americké televizní stanice CNN se pokoušel letoun vyhnout bouřkové oblasti, což vychýlilo dráhu jeho letu severněji od běžné trasy právě nad doněckou oblast. Malajsijský ministr dopravy nicméně na tiskové konferenci uvedl, že letadlo letělo po předepsané trase. Tam se let MH17 zřítil, incident nikdo z cestujících nepřežil.

Malajsijská letecká společnost v reakci na tragédii uvedla, že trasa letu přes východní Ukrajinu byla Mezinárodní organizací pro civilní letectví (ICAO) prohlášena za bezpečnou. Aerolinky již také podobně jako jiné letecké společnosti oznámily, že se ukrajinskému vzdušenému prostoru budou vyhýbat alternativními trasami.

  • Malajsijský ministr dopravy Liow Tiong Lai: „Letadlo bylo na své správně trase, na té předepsané trase. Nikdo nedostal žádné tísňové volání od letadla, to víme na sto procent a opravdu jsme letěli po té správné cestě.“

Boeing 777 na trase Amsterodam - Kuala Lumpur se ztratil z radaru nedaleko východoukrajinského Doněcku, kde ukrajinští vojáci a proruští povstalci svádějí těžké boje. Podle posledních informací bylo na palubě havarovaného letadla 298 lidí včetně 15 členů posádky. Mezi mrtvými je údajně 23 Američanů, 154 občanů Nizozemska, 43 Malajsie a 27 Austrálie. Dalšími cestujícími byli také obyvatelé Indonésie, Británie, Německa, Belgie, Francie, Filipín a Kanady.

Podle agentury Interfax, která se odvolává na ukrajinské ministerstvo vnitra, bylo letadlo sestřeleno raketou BUK typu země-vzduch z výšky deseti kilometrů. Úřad ukrajinského prezidenta odmítl, že by měla pád letadla na svědomí ukrajinská armáda. Sestřelení letadla popírají i separatisté, kteří už prý našli černou skříňku. K verzi, že byl stroj sestřelen, se hlásí i americká strana. Američané nyní zkoumají, odkud byla raketa vystřelena. Místní politici doufají, že by mohlo být jasno už během dnešního dne.