Bavorská vláda chce prosadit výjimky z mýtného pro pohraničí

Mnichov – Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann chce prosadit, aby se plánované zpoplatnění německých silnic netýkalo příhraničních regionů, včetně českého pohraničí. „Všechny okresy podél hranic, v Bavorsku tedy s Rakouskem, Českou republikou a Švýcarskem, by měly být vyňaty ze zákona o zpoplatnění silnic,“ uvedl ministr. „Malý příhraniční provoz by tak zůstal beze změny. Mýtné by se platilo až od hranice následujícího okresu,“ vysvětlil Herrmann.

O Hermannově návrhu, aby oblasti podél německých hranic získaly výjimku a aby v nich zahraniční řidiči nemuseli platit mýtné, dnes informoval německý list Welt am Sonntag. Proti zpoplatnění všech silnic se začali bouřit starostové německých příhraničních měst, podle kterých by plán narušil obchodní i mezilidské kontakty v pohraničí.

Podrobnosti svého návrhu na zpoplatnění německých silnic pro osobní auta představil začátkem července ministr dopravy Alexander Dobrindt. Platit by měl od roku 2016. Na rozdíl od původních plánů, které počítaly s poplatky za jízdu po dálnici, by se mělo zpoplatnění dotknout celé německé silniční sítě.

Roční známka by průměrně stála 88 eur (zhruba 2 400 Kč) a majitelům aut registrovaných v Německu by se o její cenu snížila daň z vlastnictví motorového vozidla. Pro zahraniční řidiče by měly být k dispozici i desetidenní a dvouměsíční známky.

Podle Dobrindta ale k zavádění výjimek pro příhraničí neexistují žádné důvody. „Jsem přesvědčen, že malého příhraničního provozu se to nijak nedotkne,“ komentoval dnes na dotaz agentury DPA ministr Hermannův návrh. Řidičům se podle něj vyplatí do známky investovat, pokud do Německa jezdí častěji. Například celoroční poplatek pro Volkswagen Polo vyjde na 24 eur (660 Kč), připomněl Dobrindt.

Německá dálnice
Zdroj: ISIFA/Thinkstock
Autor: iStock