Kvůli nákaze morem uzavřela Čína 30tisícové město

Peking - Čína uzavřela 30tisícové město kvůli nákaze dýmějovým morem. Obyvatelé města Jü-men na severozápadě země ho nesmí opustit a policie kolem něj postavila silniční zábrany a vyzývá motoristy, aby město objeli po jiných cestách, uvedla státní televizní stanice CCTV. 151 lidí navíc skončilo v karanténě poté, co tam na následky této nemoci minulý týden zemřel muž.

Podle dostupných informací je obětí 38letý muž, který našel uhynulého sviště, rozsekal ho a nakrmil s ním svého psa. Ve stejný den dostal horečku, a když se jeho stav zhoršil, odvezli ho do nemocnice, kde minulou středu zemřel. Proč o příčině jeho úmrtí sdělovací prostředky informovaly až nyní, zprávy neupřesnily.  

„Město má dost rýže, mouky a oleje, aby zásobilo všechny obyvatele až po dobu jednoho měsíce,“ dodala CCTV. „Stav místních obyvatel i těch, kdo jsou v karanténě, je stabilizovaný,“ uvedla televize. Do úterý se podle ní neobjevil žádný nový případ nákazy.     

Dýmějový mor je bakteriální infekční choroba, která byla příčinou epidemie zvané Černá smrt, jež ve 14. století v Evropě zabila desítky milionů lidí. Čína zažila epidemii moru koncem 60. let 19. století a ta se do roku 1894 rozšířila do Hongkongu. Během následujících 20 let se nákaza rozšířila do přístavních měst po celém světě, kam ji zanesly krysy na lodích. Tato pandemie si vyžádala asi deset milionů obětí. Teď už je ale u lidí dýmějový mor velmi vzácný. Moderními antibiotiky se dá léčit, ale bez rychlého nasazení léčby může způsobit vážnou chorobu či smrt.