OBRAZEM: Poslední plavba Costy Concordie je za polovinou

Janov - Vrak výletní lodi Costa Concordia se dostal za polovinu své trasy od ostrova Giglio k Janovu, kde bude v místním přístavu sešrotován. Podle pobřežní stráže zatím pokračuje bez problému. Do cíle by mělo mohutné torzo ztroskotané lodi vlečené remorkéry dorazit v neděli nad ránem. Dnes loď proplula mezi ostrovy Elba a Korsika, v současnosti se nachází poblíž ostrova Gorgona. Přímý přenos z plavby můžete sledovat ZDE.

Společnost Costa Crociere, jíž Costa Concordia patří, sdělila, že plavba pokračuje svou maximální možnou rychlostí kolem dvou uzlů, tedy 3,7 kilometru za hodinu. Dvanáctičlenný tým na palubě vraku podle tiskových agentur v současné chvíli odhaduje, že do cílového Janova, vzdáleného od Giglia zhruba 350 kilometrů, dopluje v neděli nad ránem kolem 03:00 SELČ. Tempo přesunu se ale může zpomalit, protože výprava zatím proplula jen prvním, snazším úsekem cesty a teď nastoupila obtížnější část na otevřeném moři. Důležité bude počasí, problémy může přinést silný vítr nebo vysoké vlny. 

Costa Concordia se na svou poslední plavbu vydala ve středu před polednem. Posádky doprovodných plavidel věnují velkou pozornost tomu, aby z vraku neunikaly žádné chemické látky nebo zbytky paliva, které by mohly poškodit životní prostředí a mořský ekosystém. Mořští biologové na palubách těchto lodí doposud nic takového nezaznamenali. 

Costa Concordia ztroskotala s více než 4 200 lidmi na palubě u toskánského ostrova Giglio v lednu 2012. Příliš se přiblížila ke břehu, narazila na útes a začala nabírat vodu. Při neštěstí zahynulo 32 lidí. Ve městě Grosseto nyní probíhá proces s kapitánem výletní lodi Franceskem Schettinem, který je za nehodu a smrt osob na palubě zodpovědný.

Vrak Concordie míří do přístavu zatím bez problémů
Zdroj: ČTK/AP
Vrak Concordie míří do přístavu zatím bez problémů
Zdroj: ČTK/AP
Vrak Concordie míří do přístavu zatím bez problémů
Zdroj: ČTK/AP
Costa Concordia krátce před odtažením
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Gregorio Borgia
Costa Concordia
Zdroj: ISIFA
Autor: Laura Lezza