Obama pohrozil deportací dětských uprchlíků

Washington - Americký prezident Barack Obama se sešel s prezidenty tří jihoamerických zemí kvůli dětské migraci. Řekl, že Spojené státy pošlou všechny děti, jejichž přítomnost v USA nebude podložena právně, zpět domů. Od loňského října bylo na jižní americké hranici zadrženo přes 50 000 dětí z latinskoamerických států bez doprovodu.

Na téma dětské migrace přijeli do Bílého domu jednat prezidenti Guatemaly, Hondurasu a Salvadoru Otto Pérez Molina, Juan Orlando Hernández a Salvador Sánchez Cerén.

Obama je žádal, aby jejich země odrazovaly mladistvé od nelegální cesty do USA. „Všichni sdílíme povinnost řešit tento problém,“ řekl Obama, který také hovořil o velké výzvě.

Pérez Molina prohlásil, že je třeba zaměřit se na kořeny problému. A těmi jsou podle něj chudoba a nedostatek pracovních příležitostí. „To jsou skutečné důvody migrace a my v Guatemale musíme zajistit, aby lidé nevzhlíželi k USA a snažili se vytvořit si důstojné životní podmínky doma,“ sdělil.

„Je to lidská tragédie. Na naše děti bychom měli hledět, jako na to, co doopravdy jsou, tedy zranitelné lidské bytosti. Podporujeme to, aby se děti a rodiče znovu setkávali, tedy když nezletilý přijde na hranice a má ve Spojených státech alespoň jednoho rodiče, měli by být spolu,“ uvedl honduraský prezident Hernández.

Nezletilí Latinoameričané do USA odcházejí kvůli násilí panujícímu v jejich zemích a chudobě. Věří tomu, že pokud se dostanou přes hranici, USA je zpět nepošlou.

Obama už požádal Kongres o schválení 3,7 miliardy dolarů k zajištění bezpečnosti na hranici a péče o dětské migranty. Republikáni ale odmítají schválit výdaje bez změny migrační politiky. Mnozí chtějí změnu zákona z roku 2008, který zaručuje dětem, které se dostanou do USA bez rodičů a pocházejí z některé ze zemí, která nesousedí s USA, automatické zahájení azylového řízení. Oddaluje se tím jejich urychlené vyhoštění.

Video Obama pohrozil deportací dětských uprchlíků
video

Obama pohrozil deportací dětských uprchlíků