Zahraniční experti opět nepronikli na místo tragédie, v okolí se válčí

Kyjev - Zahraničním expertům a policistům z Austrálie a Nizozemska se opět nepodařilo proniknout na místo, kam spadlo malajsijské letadlo. Podle OSN může být sestřelení dopravního stroje nad ukrajinským územím válečným zločinem. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov požaduje, aby se vyšetřování zříceného malajsijského stroje odehrávalo pod vlajkou OSN. Údaje z černých skříněk už podle Ukrajinců potvrdily, že bylo letadlo sestřeleno. Kyjev a proruští vzbouřenci se obviňují navzájem.

Video Experti opět nepronikli k místu zřícení letounu
video

Experti opět nepronikli k místu zřícení letounu

Vyšetřování pádu boeingu kvůli neustávajícím bojům v blízkosti tragédie vázne. Expertům soudní medicíny a policistům se ani dnes nepodařilo dostat na místo katastrofy. V okolí totiž svádějí boje proruští povstalci a vládní jednotky. „Otočili se a vydali se zpět do Doněcku,“ řekla agentuře AFP o výpravě mluvčí nizozemského ministerstva spravedlnosti Sentina van der Meerová. Podle Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě byli experti donuceni k návratu z bezpečnostních důvodů poté, co u města Šachtarsk zaslechli výbuchy a palbu. Podle jednoho z povstaleckých předáků Vladimira Anťufejeva výpravu chránili ozbrojenci z řad separatistů.

Do Kyjeva dnes přijedou ministři zahraničí Nizozemska a Austrálie. Na Ukrajině se pokusí získat souhlas s vysláním mise svých policistů na místo katastrofy. O tom má tamní parlament jednat ve čtvrtek. „Náš cíl je všem známý – musíme najít zbytek obětí a dostat je domů, do Austrálie. Přesně to od nás australská veřejnost očekává,“ konstatoval australský premiér Tony Abbott.

Černé skříňky měly potvrdit, že letadlo skutečně bylo sestřeleno. Ukrajinská bezpečností rada uvedla, že získané údaje potvrzují, že letoun byl zničen v důsledku „masivní explozivní ztráty tlaku“ poté, co trup proděravěly střepiny protiletadlové rakety. „Do černé skříňky se fúzují data z přístrojů z letounu, ale nahrává i zvuky, k nimž dochází v kabině a v prostoru pro cestující. Už v minulosti došlo k případům, že pokud byl atentát v letadle, tak z nahrávek mikrofonů bylo možné dedukovat, v jaké části letounu došlo k výbuchu,“ poznamenal pro ČT24 redaktor ATM Dušan Rovenský.

OSN hovoří o možném válčeném zločinu, zmiňuje mučení

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová ve své nejnovější zprávě upozornila na to, že „ozbrojené skupiny“ útočí na veřejné budovy, uhelné doly či železnici. Armáda i separatisté prý používají těžké zbraně v obydlených oblastech. Podle Pillayové obyvatelé východní Ukrajiny žijí pod hrůzovládou ozbrojených skupin separatistů, kteří si svou moc často upevňují zvláště krutými způsoby - pomocí únosů, věznění, mučení, a dokonce i poprav. „Hrůzostrašné sestřelení letadla malajsijských aerolinií přišlo jen dva dny po uzávěrce této zprávy… Toto porušení mezinárodního práva by vzhledem k panujícím okolnostem mohlo být považováno za válečný zločin,“ sdělila komisařka.

Z místa neštěstí se odklízejí další a další těla
Zdroj: ČTK
Autor: Dmitry Lovetsky

Letadlo společnosti Malaysia Airlines bylo před jedenácti dny sestřeleno raketou nad východní Ukrajinou. Zahynulo všech 298 lidí na palubě, mezi oběťmi je 193 Nizozemců.

Do Nizozemska byla už přepravena všechna těla a části těl, nalezené na místě pádu letadla a převezené na charkovské letiště v železničních chladírenských vagonech. Nizozemské ministerstvo spravedlnosti v sobotu oznámilo, že byla identifikována první oběť katastrofy letu MH17. Dodalo, že jde o nizozemského občana, ale jeho totožnost neuvedlo. Na místě havárie se ale podle různých zdrojů nachází ještě řada lidských pozůstatků.

Na Ukrajině mezitím neustávají boje. Aktuálně nejhůř je na tom zhruba 300tisícová Horlivka ovládaná separatisty. Pro ukrajinskou armádu představuje město klíčový bod – leží totiž mezi dvěma baštami povstalců – Luhanskem a milionovým Doněckem. „Celé město je obklíčené. Všechno, včetně obchodů je zavřené. Lidé propadají panice. Například včera jsem šel shánět vodu a zhruba sto metrů ode mě dopadla raketa. Všude vidíte kusy těl. Už se to nedá vydržet,“ podotkl jeden z místních obyvatel Viktor Ivanovyč. 

Spojené státy publikovaly snímky, které prý dokazují, že Rusko minulý týden vypálilo rakety na východo-ukrajinské cíle. Na záběrech jsou podle Washingtonu patrné stopy, odkud střely letěly, a také krátery, kam dopadly. Má jít o oblast vzdálenou zhruba 11 kilometrů od hranic (více zde).

Na Ukrajině už podle pozorovatelů během konfliktu zemřelo na 1 129 lidí a téměř 3 500 dalších utrpělo zranění. Evropská unie se chystá přijmout tzv. sektorové sankce s dopady na celá odvětví ruské ekonomiky, aby přiměla Rusko k ukončení podpory proruských separatistů na východě Ukrajiny.
  
„Nechystáme se konat podle zásady 'oko za oko, zub za zub', chceme k situaci přistupovat střízlivě. Samozřejmě, že na to nemůžeme nebrat zřetel. Ale propadat hysterii a na ránu odpovídat ranou, to není důstojné velké země. Z toho budeme vycházet,“ řekl na tiskové konferenci ruský ministr zahraničí Lavrov a dodal, že na sankcích vynucovaných geopolitikou nikdo nevydělá.