Vozítko Opportunity ujelo za deset let 40 kilometrů

Washington - Přes 10 let trvalo vozítku Opportunity urazit na Rudé planetě 40 kilometrů. Americký robot nyní překonal výkon sovětského Lunochodu z Měsíce. K výročí – dekádě strávené ve vesmíru – si vozítko vyrobilo vlastní selfie. Opportunity měl už dávno skončit, naopak ale míří vstříc k dalšímu - doslova maratonskému milníku. Další dva kilometry by podle NASA měl vozík hravě zvládnout. Bude tak pokračovat v přípravách na lidskou misi na Mars, která je v plánu zhruba na rok 2030.

Video Vozítko Opportunity strávilo na Marsu už 10 let
video

Vozítko Opportunity strávilo na Marsu už 10 let

Opportunity má za sebou celou řadu úspěchů

Vozítko Opportunity, obalené speciálním airbagem, přistálo na Marsu v lednu 2004. Robot o velikosti golfového vozíku s hmotností zhruba 180 kilogramů měl jasný cíl: Během 90 dnů najít kameny a půdu, které by dokázaly, že na planetě v minulosti byla voda. Nakonec brázdí povrch Marsu doteď a hlásí úspěch za úspěchem. „Opportunity dojel dál než jakékoli jiné kolové vozítko na jiném kosmickém tělese,“ konstatoval John Callas, ředitel NASA pro projekt průzkumných vozítek na Marsu. 

Celkem Opportunity podniklo jízdu delší než 40 kilometrů. Původně se přitom předpokládalo, že neujede víc než jeden. Opportunity tak překonal svého ruského předchůdce Lunochoda 2. Ten měl v 70. letech ve svých automatických kolech zhruba o kilometr méně. I nadále ale zůstává pro dnešní objevitele inspirací. „Obě mise Lunochodu zůstávají klíčovými úspěchy doby, kterou vnímám jako zlatou éru planetárních výzkumů, tedy 60. a 70. let,“ poznamenal profesor Steve Squyres. 

Pokud Opportunity bude pokračovat až na vzdálenost 42,2 kilometru, dostane se do další velké oblasti průzkumu, o níž vědci hovoří jako o Údolí Marathonu. Právě tam totiž bude mít rover za sebou délku maratonského běhu. 

Opportunity a jeho dvojče Spirit jsou podle odborníků hvězdami druhé zlaté éry. Malý objevitel už na Zemi poslal jedinečné záběry víc než čtyřicetkrát - poslední teď v červenci. U obřího kráteru Endevour našel minerály, které naznačují, že voda na Marsu možná nebyla tak bohatá na kyseliny, jak vědci původně mysleli.