Sobotka: Mrzí mě, že nemáme s Rakouskem dálniční spojení

Praha – Česko a Rakousko chtějí zlepšit dopravní i energetickou infrastrukturu, která obě země spojuje. Oba státy také chtějí spolupracovat v oblasti vzdělávání i kvalifikace odborníků. Po setkání s rakouským kancléřem Wernerem Faymannem to uvedl premiér Bohuslav Sobotka. Politici se domluvili na pravidelných jednáních. Sobotka Faymannovi také představil českou kandidátku do Evropské komise Věru Jourovou, která má zájem o post dosluhujícího rakouského komisaře Johannese Hahna. Vídeň ho nominovala i do týmu příštího šéfa komise Jeana-Claudea Junckera a ráda by, aby měl regionální politiku i nadále na starosti. Podle Faymanna je rozdělení portfolií věcí příštího šéfa komise Jeana-Claudea Junckera.

Premiér Bohuslav Sobotka se s rakouským kancléřem Wernerem Faymannem domluvili na společných schůzkách šéfů vlád Česka, Slovenska a Rakouska. První by se mohla uskutečnit do příštího jara. Zaměřit by se podle něj měla především na regionální témata, například propojení dopravní či energetické infrastruktury nebo na koordinaci postojů v evropských tématech. 

Faymann, který by chtěl, aby trilaterální schůzky byly pravidelné, věří, že první setkání se uskuteční do jara příštího roku. „Musíme řešit otázky hospodářského růstu, konkurenceschopnosti, vzdělávání, záruky vzdělávání, duálního vzdělávání a dalších důležitých věcí, například kvalifikaci odborných sil,“ vyjmenoval Faymann.

Rakousko je připraveno podat proti německému mýtu žalobu

Sobotka a Faymann pak znovu zkritizovali plán Německa na zavedení mýtného. Za využívání všech tamních silnic by měli zahraniční řidiči platit od roku 2016. „Domníváme se, že to není dobrý nápad, že by to znamenalo určitou diskriminaci pro české řidiče,“ uvedl Sobotka. „Není možné, aby byl členský stát EU, který se při úvahách, jak vyřešit problémy v dopravě, rozhodne, že zavede mýto, které nebude platit pro jeho občany, ale pro sousedy,“ nesouhlasí s plány Německa ani Faymann. Zdůraznil, že je potřeba prověřit, zda jsou v souladu s evropským právem. Pokud se ukáže, že nikoli, je podle něj Rakousko připraveno podat proti takovému mýtu žalobu. 

Rakouský kancléř Werner Faymann s premiérem Bohuslavem Sobotkou

Zdroj: ČTK
Autor: Michal Doležal

Sobotka: Mrzí mě, že s Rakouskem nemáme dálniční spojení

Premiéři mluvili také dopravním propojení obou zemí. „Mě velmi mrzí, že s Rakouskem ještě nemáme dokončené dálniční spojení,“ uvedl český premiér a ujistil rakouského kolegu, že dostavba rychlostních komunikací do Rakouska patří k prioritám české vlády v oblasti dopravní infrastruktury. „Totéž platí o železničním spojení, kdy bychom rádi zkrátili čas železničního spojení mezi Prahou, Brnem a Vídní,“ dodal Sobotka.

Politici plánují propojení plynovodů a energetické soustavy

Mezi tématy jednání byla i energetika, kde se Praha a Vídeň dlouhodobě rozcházejí v pohledu na jádro, které Rakušané odmítají. Sobotka konstatoval, že Česko má zájem na vytvoření regionálního trhu s plynem a na zlepšené propojení plynovodů se sousedy, včetně Rakouska. Společný postup na tomto poli Faymann přivítal, a to především kvůli současné krizi na Ukrajině, která by mohla ohrozit dodávky plynu z Ruska.

Premiéři se vyjádřili rovněž k novým ekonomickým sankcím EU vůči Rusku kvůli jeho postupu na Ukrajině. Sobotka zopakoval, že Česko při jejich dojednávání usilovalo o to, aby tato opatření měla co nejmenší dopad na českou i evropskou ekonomiku. „Sankce samy o sobě ale žádný mír nepřinesou,“ zdůraznil Faymann, podle něhož mnohem důležitější jsou snahy o jednání se všemi stranami konfliktu.    

Obě země usilují o post eurokomisaře pro regionální politiku

Sobotka rakouskému kancléři rovněž představil českou kandidátku do Evropské komise Věru Jourovou (ANO). Rakousko, stejně jako Česko, usiluje o obsazení postu komisaře pro regionální politiku. Podle Faymanna je rozdělení portfolií věcí příštího šéfa EK Jeana-Claudea Junckera. Sobotka na tiskové konferenci po společném jednání uvedl, že o komisi oba politici mluvili nejen jako představitelé sousedních zemí, ale i jako dva sociální demokraté. „Pokud jde o kompetence, informoval jsem pana kancléře o prioritách, které Česká republika má z hlediska portfolia budoucí Evropské komise. Naše priorita je regionální rozvoj a máme ještě některá další portfolia, která jsou pro Českou republiku zajímavá,“ uvedl ministerský předseda, který zmínil dopravu, průmysl a vztahy mezi institucemi.

Oblast regionální politiky v dosluhující komisi řídí rakouský eurokomisař Johannes Hahn. Vídeň ho nominovala i do týmu příštího šéfa komise Jeana-Claudea Junckera a ráda by, aby měl regionální politiku EU i nadále na starosti. V Bruselu je nicméně zvykem, že ve druhém období se eurokomisaři posouvají na významnější posty.