Londýn vytáhl do boje s opilci. Zavádí protialkoholové náramky

Londýn - Nový speciální náramek čeká na příznivce alkoholu, kteří ve třech londýnských částech pod jeho vlivem překročí zákon. Kotníkový náramek, jenž pravidelně každou půlhodinu měří hladinu alkoholu v potu člověka, má být účinnou alternativou klasického vězení. Pokud se tato metoda osvědčí, mohla by být zavedena na celém území Spojeného království. Dvojnásobnou zkušenost už má s náramkem například americká herečka Lindsay Lohanová.

Britská metropole vytáhla do boje s alkoholem. V ulicích Londýna se totiž pravidelně o víkendu odehrávají doslova alkoholové orgie. A s nimi je spojena také kriminalita s miliardovými škodami. Několik londýnských čtvrtí proto zavádí, byť zatím jen v ročním zkušebním provozu, speciální kotníkové náramky pro ty, kdo v opilosti překročí zákon.

Toto zařízení nepřetržitě sleduje, zda člověk pil a případně i jak velké množství. Náramek totiž každou půlhodinu měří míru alkoholu v potu provinilce a každé porušení zákazu nahlásí. Informaci pak vyhodnotí tým probačních úředníků, kteří následně uvědomí soud. „Sundat to opravdu jde jen velmi těžko,“ potvrzuje starosta Londýna Boris Johnson.

V USA pomohly náramky snížit kriminalitu

Náramek budou Britové zkoušet rok pouze v několika jižních částech Londýna a jen na několika desítkách lidí. Pokud test dopadne dobře, nasadí ho v celé Británii. Vedle poklesu kriminality se očekávají i úspory za vězení. „Je to užitečný nástroj pro přetržení pouta mezi alkoholem a kriminalitou,“ říká ředitelka organizace Alcohol Concern Jackie Ballardová.

V USA má zařízení téměř stoprocentní účinnost. Náramky tam přispěly k výraznému snížení opilecké kriminality. Přesvědčila se o tom i herečka Lindsay Lohanová, která je nechvalně proslulá problémy s drogami a alkoholem. V roce 2007 jí bylo nařízeno nošení náramku poté, co opakovaně řídila pod vlivem alkoholu.

Video Hi-tech novinky jako past na britské opilce
video

Hi-tech novinky jako past na britské opilce