Těžké boje na předměstí Doněcku. Do Ruska uprchlo už na 730 tisíc lidí

Kyjev – Na předměstí Doněcku vypukly těžké boje mezi povstalci a ukrajinskou armádou, která se snaží dobýt baštu separatistů zpět. Podle zdrojů BBC je ve městě slyšet střelba a výbuchy. Radnice hovoří o civilních obětech. Město už prý opustila pětina ze zhruba milionu obyvatel. Kvůli bojům na východě Ukrajiny se letos do Ruska uchýlilo kolem 730 tisíc ukrajinských uprchlíků, podle OSN jejich počty rychle rostou. Ráno proruští povstalci zahájili palbu na skupinu téměř 200 neozbrojených ukrajinských vojáků a pohraničníků, kteří se z ruské strany hranic vraceli zpět na Ukrajinu.

Ukrajinská armáda postoupila blíž k centru Doněcku, kontroluje výpadovku na západním předměstí Marjinka a na severu údajně ovládla předměstí Jasynuvata, oznámil armádní mluvčí Oleksij Dmytraškovskyj. Na řadě míst se lidé musejí obejít bez elektřiny, mezinárodní letiště je uzavřeno, veřejná městská doprava ale částečně funguje. Podle očitých svědků jsou doněcké ulice liduprázdné a obchody zavřené. Vylidněné jsou celé bloky činžovních domů. 

Z Ukrajiny před válkou do Ruska letos uprchlo 730 tisíc lidí

Kvůli bojovým operacím na východě Ukrajiny se do Ruska uchýlilo již 730 tisíc ukrajinských uprchlíků. Oznámil to Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Více než čtvrtina z nich žádá v Rusku o azyl. „Nejsou to žádní turisté,“ komentoval statistiku evropský ředitel UNHCR Vincent Cochetel. Údaje jsou podle něj důvěryhodné.

Takzvaných vnitřních uprchlíků, tedy osob, které válka vyhnala do jiných ukrajinských regionů, je podle úřadu 117 tisíc. Počet vnitřních uprchlíků podle Cochetela může ve skutečnosti být větší, protože řada lidí změnu pobytu nenahlásila, mimo jiné z obavy před povoláním do ukrajinské armády. Podle ukrajinských i ruských médií počty uprchlíků z Luhanské a Doněcké oblasti rychle rostou. Sama ukrajinská vláda v minulých dnech vyzvala obyvatele měst ovládaných separatisty, aby svá obydlí opustili. Kyjev se tak chce vyhnout civilním obětem během nynější ofenzívy.

Rusko se kvůli humanitární situaci na východě Ukrajiny domáhá naléhavé schůzky Rady bezpečnosti OSN. Podle ruského velvyslance Vitalije Čurkina by se rada měla sejít hodinu před půlnocí SELČ, ale dosud chybí souhlas britského předsednictví.

Ukrajinští vojáci, kteří se vraceli z Ruska, se ocitli pod palbou

Proruští povstalci ráno zahájili palbu na skupinu téměř dvou set neozbrojených ukrajinských vojáků a pohraničníků, kteří se vraceli z ruské strany hranic, oznámilo velení ukrajinské armády. Přestože 195 mužů překročilo hranici na Ukrajinu beze zbraně, stali se dnes ráno terčem ostřelování vedeného z povstaleckých pozic, řekl armádní mluvčí Andrij Lysenko. Informaci o případných obětech zatím nemá k dispozici. 

Video Tomáš Vlach z ČT: Rusko vyhrožuje aktivním vložením do konfliktu
video

Tomáš Vlach z ČT: Rusko vyhrožuje aktivním vložením do konfliktu

Tomáš Vlach z ČT: Rusko vyhrožuje aktivním vložením do konfliktu

050814

Ukrajina otevře humanitární koridory pro civilisty

Pazderka: Slova o dezerci v Kyjevě nepadají

Ukrajinistka Víchová: Separatisté nemají zájem, aby se cokoliv vyšetřilo

Dvě jednotky příslušníků ukrajinských ozbrojených složek překročily v noci na pondělí hranici v kritické situaci, když jim v přestřelce se separatisty údajně došla munice. Dnes se vojáci a pohraničníci vydali na cestu zpět. Podle pondělních zpráv ruských médií vojáci a pohraničníci na ruskou stranu hranic přeběhli a požádali tam o azyl. Skutečnost, že se velká většina z nich hned následující den vrátila na Ukrajinu, ale ruskou verzi incidentu nepotvrzuje. Kyjev tvrdí, že jednotka kryla palbou jiný ukrajinský oddíl, který se snažil probít z povstaleckého obklíčení. Když vojákům došly náboje, přešli přes hraniční přechod do Ruska, kde byli krátce internováni. 

Ruská agentura ITAR-TASS dnes zveřejnila rozhovor s jedním z ukrajinských vojáků, kteří se dnes na Ukrajinu vrátili. Nejmenovaný vojín, s nímž prý zpravodaj ruské agentury hovořil telefonicky, si pochvaloval podmínky na ruské straně hranic a tvrdě kritizoval zacházení, jemuž jsou údajně navrátilci vystaveni na Ukrajině. Agenti ukrajinské tajné služby a radikálové z organizace Pravý sektor je údajně desítky hodin vyslýchají a vyhrožují násilím na jejich rodinách. „Závidím vojákům, kteří se dostali do zajetí povstalců,“ citovala ukrajinského vojáka ruská agentura. 

Vyšetřování pádu malajsijského letadla se dál komplikuje kvůli vyjednávání s proruskými povstalci. Mezinárodní odborníky včera pustili na místo jen na hodinu a půl. Tým chce dnes v práci pokračovat. „Separatisté patrně nemají zájem, aby se to vyšetřilo. Otázkou je, co se dá vyšetřit poté, co tam první čtyři dny vůbec nikdo neměl přístup,“ komentovala ukrajinistka Lenka Víchová.