Edward Snowden má následovníka, obávají se USA

Washington - Spojené státy předpokládají, že existuje ještě další člověk, který podobně jako někdejší pracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden předal médiím tajné zpravodajské informace. Zatím není jasné, jaké škody nový informátor rozvědkám způsobil.

Televize CNN v souvislosti s dalším možným únikem utajovaných informací upozornila na webový portál The Intercept amerického novináře Glenna Greenwalda, který má vazby na Snowdena. Zmíněný portál se v článku věnuje rozšiřování vládní databáze jistých a možných teroristů za administrativy prezidenta Baracka Obamy. Sám Greenwald již v červenci naznačil, že další člověk kráčí ve Snowdenových stopách.

  • „Jsem přesvědčen, že jsou další lidé, kteří se inspirovali Snowdenovou odvahou a dobrem, kterého dosáhl. Nepochybuji, že budou další zdroje v parlamentu, které Snowden inspiroval,“ řekl v únoru Greenwald.

Prozatím ale není jasné, kolik dat tento údajně nový informátor vynesl a jaké škody tajným službám způsobil. První vládní odhady ukazují, že jde o materiály nižšího stupně utajení, než které předal médiím Snowden. Materiály ale pochází ze srpna 2013, tedy z doby po Snowddenově útěku ze Spojených států.

Databáze lidí podezřelých z terorismu v USA nyní obsahuje více než milion jmen, z nichž podle portálu The Intercept 40% není nijak zapojeno do teroristických skupin. Americké úřady to ale popírají, server podle nich dokumenty interpretuje chybně.

Snowden, který se před americkou justicí ukrývá v Rusku, loni v létě médiím předal dokumenty, z nichž vyplývá, že NSA a další zpravodajské služby sledovaly komunikaci milionů lidí v USA i ve světě. Zpravodajské služby také hromadně získávaly údaje o telefonátech či e-mailech řady politiků, mimo jiné evropských špiček včetně kancléřky Angely Merkelové. Odhalení rozpoutala sérii mezinárodních skandálů.

Jedni ho mají za zrádce, druzí za vlastence a hrdinu. Uprchlík trvá na tom, že to, co udělal, je správné, ačkoliv si americká vláda a politici myslí pravý opak. Ministr zahraničí John Kerry ho vyzval, aby se „pochlapil“ a vrátil, pokud důvěřuje americké justici. Snowdenova odhalení vyvolala veřejné pobouření, americká Sněmovna reprezentantů kvůli tomu schválila návrh zákona, který by měl omezit pravomoci NSA při sledování amerických občanů.

  • Snowden před rokem předal médiím informace o tom, jak NSA shromažďuje informace o elektronické komunikaci statisíců lidí po celém světě.
  • Podle zveřejněných dokumentů byli mezi monitorovanými i vrcholní politici, mimo jiné německá kancléřka Angela Merkelová.
  • USA na Snowdena vydaly zatykač. Někdejší analytik tajné služby se v současnosti zdržuje v Rusku, kde získal dočasné útočiště.
  • Americký prezident Barack Obama v souvislosti s aférou přislíbil změnit práci špionážních agentur. USA podle něj již nebudou monitorovat komunikaci hlav států a vlád blízkých spojenců. Oznámil také omezení programu plošného získávání dat o telefonátech Američanů.