Příměří zatím trvá, Izrael je prý ochoten souhlasit s prodloužením

Jeruzalém - Egypt navrhuje prodloužit příměří v Pásmu Gazy o dva dny. O podmínkách jednají delegace Izraele i Palestiny v Káhiře. Právě k nynějšímu vyjednávání směřuje výzva amerického ministra zahraničí Johna Kerryho, který obě strany vyzval k „širším vyjednáváním“ týkajícím se jejich vztahů a budoucího uspořádání. USA podle něj sice podporují právo Izraele na sebeobranu, nicméně jsou i pro otevření hraničních přechodů do Gazy, aby „se do oblasti dostalo jídlo a mohlo dojít k její rekonstrukci“.

Egypt, který funguje jako zprostředkovatel při jednáních mezi Izraelci a palestinským hnutím Hamas, oběma znepřáteleným stranám navrhl, aby bylo nynější třídenní příměří prodlouženo o dva dny. Palestinská delegace je v Káhiře již od víkendu, Izraelci dorazili v úterý večer a dnes by měly být zahájeny nepřímé rozhovory o trvalejším příměří v oblasti.

Dojednané krátkodobé příměří vstoupilo dnes do druhého dne a z obou stran je zatím dodržováno. Na území Izraele nepřistála ani jedna raketa z Pásma Gazy, které ovládá hnutí Hamas, a nedochází ani k žádným izraelským náletům.

Dnešní jednání skončila částečným úspěchem. Agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného izraelského vládního představitele uvedla, že Izrael s delším příměřím bude za daných podmínek souhlasit. „Izrael vyjádřil připravenost prodloužit příměří za současných podmínek,“ uvedl zdroj. Neupřesnil však, po jakou dobu chce Izrael klid zbraní nadále dodržovat.

Jiří ŠedivýJiří Šedivý, generál v záloze:

„Myslím si, že obě strany jsou už relativně vyčerpané. Ono je to vidět na tom, že psychika lidí je v Gaze i Izraeli poměrně dost narušená. Je znát odpor a určitá úroveň protestu i z izraelské společnosti. Nicméně jakmile začne Hamas znova střílet rakety, Izrael samozřejmě nebude se silovou odpovědí váhat.“


Video Klid zbraní v Gaze platí už druhý den
video

Klid zbraní v Gaze platí už druhý den

Turecko dnes oznámilo, že vyjednává s Izraelem a Egyptem vytvoření humanitárního leteckého koridoru. „Hovořil jsem s (palestinským) prezidentem (Mahmúdem) Abbásem. Chceme dostat zraněné pryč, jsou jich tisíce. Potřebují naléhavě lékařskou pomoc a my už jsme pro ně našli místo v našich nemocnicích,“ sdělil turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu. Pokud se podaří dohodnout se na vytvoření leteckého mostu, budou prý pro zraněné poslány letecké ambulance.

Kerry: Izrael má právo na sebeobranu

Americký ministr zahraničí John Kerry v rozhovoru s britskou televizní stanicí BBC vyzval Izrael i Palestince, aby využili nynějších rozhovorů k „širším vyjednáváním“ týkajícím se jejich vztahů a budoucího uspořádání. „Věřím, že nynější situace přivede všechny k tomu, že se zaměří zpátky na vyjednávání a pokusí se vyřešit témata týkající se obou států,“ prohlásil Kerry.

Šéf americké diplomacie opět zopakoval, že USA podporují právo Izraele na sebeobranu proti raketám vypáleným radikály z palestinského hnutí Hamas. Spojené státy ale rovněž podpořily otevření hraničních přechodů do Gazy, aby „se do oblasti dostalo jídlo a mohlo dojít k její rekonstrukci“. „S větší svobodou se ale pojí i větší zodpovědnost vůči Izraeli, což znamená vzdát se raket,“ dodal Kerry.

Unesení židovští chlapci

Šéf skupiny, která měla unést a zabít tři izraelské chlapce ze Západního břehu, je v rukou Izraelců. Tvrdí to tamní bezpečnostní složky. Právě smrt mladíků vedla k současnému vyostření konfliktu Izraele s Hamásem.


Za měsíc bojů v Pásmu Gazy zahynulo 419 dětí - celkově zemřelo 1800 lidí. Oznámil to Dětský fond OSN. Podle jeho odhadů potřebuje psychologickou pomoc na 400 tisíc dětí. Mnohé z nich mají za sebou děsivé zážitky a čelí ztrátě svých nejbližších. Mezi 67 oběťmi na izraelské straně je 64 vojáků, dva izraelští civilisté a jeden Thajec.

Podle bilance, kterou zveřejnila izraelská armáda, bylo z Pásma Gazy vypáleno od 8. července přes 3 360 raket, z toho více než 2 300 jich dopadlo do Izraele, 475 skončilo ještě na území Gazy a 584 raket zachytil a zneškodnil protiraketový systém Iron Dome. Izraelská armáda zničila během operace Ochranné ostří 32 tunelů vedoucích z Pásma Gazy na území židovského státu, letectvo pak zaútočilo na 4 762 údajných teroristických cílů, z toho 1 678 bylo odpalovacích zařízení raket a 191 úkrytů zbraní. Zabito bylo podle izraelské armády více než 750 teroristů.