Lék proti ebole byl testován jen na primátech, teď zachraňuje lidi

Praha – Při léčení americké zdravotnice a amerického lékaře, kteří se oba nakazili ebolou v Libérii, využili lékaři experimentální sérum známé jako ZMapp, které však bylo zatím testováno pouze na primátech. Právě to jim nejspíš zachránilo život, přestože nelze s určitostí dokázat, zda za zlepšením jejich stavu stojí právě experimentální lék. Opatření proti virovému strašáku řeší také čeští odborníci. Ministr Svatopluk Němeček o nich informoval vládu. Aktuálně se v krizové oblasti mimochodem nachází 15 Čechů. Zatím nejsou informace o tom, že by byl někdo z nich nakažen.

Experimentální lék známý jako ZMapp byl doposud testován pouze na lidoopech. Čtyři zvířata nakažená ebolou, kterým byl lék podán do 24 hodin po nákaze, s nemocí bojovala úspěšně, přežili i dva ze čtyř lidoopů, kterým bylo sérum podáno do dvou dnů od nákazy. Nakažená Američanka i její kolega věděli o rizicích spojených s podáním pouze minimálně otestovaného séra, nyní se ale zdá, že jim lék zachránil život.

Počet obětí smrtelného viru ebola stoupl podle dnešní bilance Světové zdravotnické organizace (WHO) na 932. Nakaženo je přes 1700 osob.

Nigérie potvrdila už osm případů nakažení virem eboly

V Nigérii na smrtící virus už zemřeli dva lidé. Jedním byl občan Libérie, druhým podle dnešní zprávy nigerijská zdravotnice, která se o liberijského pacienta starala. Nigerijské úřady také dnes potvrdily sedm případů nakažení tímto virem. Nemoc se tak definitivně rozšířila do čtvrté západoafrické země, zatím nejvíc případů bylo zaregistrováno v Guineji, Sieře Leone a Libérii. Po USA svého občana s ebolou do vlasti převeze také Španělsko. Stav amerických zdravotníků nakažených smrtelnou nemocí se prý mezitím mírně zlepšuje.

Na západě Afriky nyní 15 Čechů - nakažení nejsou známa

Riziko nákazy virem ebola v Česku je nízké - po jednání s odborníky to zopakoval ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Už zítra dorazí na všechna letiště a hlavní nádraží v zemi letáky, které budou o nemoci blíž informovat. Lidi, kteří se do Česka vrací ze západoafrických zemí, zatím přísnější kontroly nečekají.

Ministerstvo zahraničí vydalo minulý týden kvůli šíření eboly doporučení omezit cesty do Libérie, Sierry Leone a Guineje jen na nezbytně nutné případy. V oblasti se aktuálně nachází celkem 15 českých občanů.


Podle nigerijského ministerstva zdravotnictví úřady všechny infikované izolovaly v karanténě. Dalších zhruba sedmdesát lidí je v nemocnici na pozorování. V pondělí Nigerijci potvrdili, že jedním z nakažených je lékař, který ošetřoval čtyřicetiletého liberijského občana Patricka Sawyera. Poradce ministerstva financí dorazil z Monrovie do dvanáctimilionového Lagosu, největšího města v subsaharské Africe, 20. července, na letišti zkolaboval a po pěti dnech v nemocnici zemřel. Nigerijská vláda následně vyhledala všechny osoby, které s ním přišly do kontaktu, a umístila je do nemocnice na pozorování.

Jako první z opatření proti možnému šíření viru eboly spustila nigerijská vláda osvětovou kampaň mezi obyvatelstvem. Vyslala prý už také zdravotnický personál na důležité hraniční přechody. Už o víkendu úřady sdělily, že uzavření hranic se sousedními zeměmi zatím neplánuje.

Španělé podepisovali petice za návrat nakaženého krajana domů

Také Španělsko dnes oznámilo, že po vzoru USA převeze do vlasti svého občana nakaženého ebolou, pětasedmdesátiletého duchovního Miguela Pajarese. Podle listu El País vyrazí speciální stroj španělského letectva do západní Afriky z Madridu již dnes. Na rozdíl od americké veřejnosti, která proti převozu nakažených spoluobčanů do USA protestovala, podepsaly internetovou petici za urychlený převoz Pajarese do země desítky tisíc Španělů.

Opatření při vysoce nebezpečných nákazách
Zdroj: ČTK

Oba američtí zdravotníci, kteří se nakazili ebolou v Libérii, jsou již na speciální jednotce intenzivní péče v americké Atlantě. Podle příbuzných lékaře Kenta Brantlyho a zdravotnice a misionářky Nancy Writebolové jsou oba sice slabí, ale jejich zdravotní stav se pomalu zlepšuje. Podle stanice CNN dostali oba již v Africe experimentální sérum známé jako ZMapp, které však bylo zatím testováno pouze na primátech. Zda lze jejich zlepšující se zdravotní stav připsat právě podanému léku, se prý nedá s určitostí zjistit.

Epidemie eboly
Zdroj: ČTK/imago stock&people/imago stock&people

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu zatím žádný lék ani vakcína, takže úmrtnost na ni je vysoká. Současná epidemie vypukla v únoru v Guineji a rozšířila i do Sierry Leone a Libérie. Vůbec poprvé se virus objevil v 70. letech v dnešním Kongu. Minulá vážná epidemie v roce 2000 postihla Ugandu, kde se nakazilo 425 lidí. Polovina z nich zemřela.