Boj o skotskou (ne)závislost se poprvé rozhořel v televizi

Glasgow – Pouhých šest týdnů zbývá do hlasování o nezávislosti Skotska. Politická kampaň se vyostřuje a televize už vysílala i první debatu. Šéf skotské vlády Alexander Salmond v ní prohlásil, že Skotsko je schopné stát politicky i hospodářsky na vlastních nohou. O vládu z Londýna už prý nestojí. Přední labouristický politik Alistair Darling, jenž vede iniciativu za uchování britské jednoty, mu oponoval s tím, že aktivisté zasazující se o nezávislost nedokázali zodpovědět klíčové otázky. Referendum proběhne 18. září.

Ještě před televizní debatou trojice největších britských stran oznámila, že Skotsko by v případě setrvání v Británii mělo získat větší svobody a pravomoci. Salmondova Skotská národní strana (SNP) to ale označila za fintu, jak výsledek hlasování ovlivnit. Salmond před debatou opakovaně prohlásil, že se chce ve vysílání střetnout přímo s premiérem Davidem Cameronem. Konzervativní předák takové klání ale odmítl. 

Salmond: Skotsko bude úspěšné, důraz bude klást na sociální spravedlnost

Samostatnost by podle kampaně Ano Skotsku vedla k větší zaměstnanosti, přístupnějšímu vzdělání a kvalitnějšímu životu. Salmond v debatě upozornil, že jen málo lidí pochybuje o tom, že by Skotsko mohlo úspěšně fungovat jako nezávislý stát.

„Polovinu mého života vládly Skotsku westminsterské politické strany, které jsme si nezvolili, a určovaly nám daně. Jsou to ti samí lidé, kteří nám teď prostřednictvím Projektu strach tvrdí, že se o sebe sami nepostaráme,“ konstatoval skotský premiér. „Je to jednoduché – nikdo neodvede lepší práci než lidé, kteří žijí a pracují ve Skotsku,“ dodal Salmond. Podle něj bude nezávislé Skotsko klást mnohem větší důraz na sociální spravedlnost. 

Televizní debata věnovaná skotskému referendu
Zdroj: ISIFA

Pokud řeknete NE, není cesty zpět, varoval Darling

Naopak unionisté mluví o zbytečném riziku. Skotsko už teď kontroluje své zdravotnictví a školství, s Londýnem navíc podle nich žije v prospěšné symbióze. Darling trval v debatě na tom, že pokud Skotsko zůstane součástí Británie, voliči budou mít „to nejlepší z obou světů“.

Podle labouristy je referendum záležitostí budoucnosti Skotska, nikoli vlastenectví. „Jsou chvíle, kdy je z lásky k naší rodině a k naší vlasti lepší říci NE jednoduše proto, že je to to nejlepší, co můžeme udělat,“ konstatoval odpůrce skotské nezávislosti. „Za 6 týdnů učiníme největší rozhodnutí v celých dějinách Skotska. Pamatujte si, pokud se rozhodnete odejít, není cesty zpět,“ varoval Skoty Darling. 

Měna nejistá

Rozhoduje hlavně otázka blahobytu. Separatisté spoléhají na to, že ekonomiku nového státu zachrání peníze z nerostných surovin. Rozhodovat o nich chtějí sami. „Měli bychom zvedat vlastní daně, vydělávat vlastní peníze a sami je utrácet,“ podotkla obyvatelka Edinburghu. Jenže zásoby podle odborníků brzy dojdou. Odpůrci samostatnosti pak hrozí, že nejasná je i budoucnost skotských bank a měny jako takové. „Předpokládám, že vlajkou zůstane Kříž svatého Ondřeje, hlavním městem Edinburgh, ale nedokážete nám říct, jakou budeme mít měnu. Co si o tom má myslet osmileté dítě?“ poznamenal Darling. 

PRO je stále víc Skotů

Podle agentury Ipsos Mori je nyní pro nezávislost 40 procent obyvatel Skotska, což je o čtyři procentní body více než v červnu. Naopak 54 procent voličů, tedy stejně jako v červnu, se chce vyslovit pro setrvání v Británii, zatímco sedm procent lidí s volebním právem stále nemá jasno.