Armáda popírá útok na Doněck, rebelové ale sestřelili stíhačku

Doněck - Do centra Doněcku dopadlo několik dělostřeleckých granátů. Podle separatistů je vypálila armáda. Na místě je několik mrtvých a zraněných. „Situace v Doněcku je značně nepřehledná. Armáda tvrdí, že necílí na objekty, kde by mohli být kromě ozbrojenců i civilisté,“ uvedl zpravodaj ČT Josef Pazderka s tím, že armáda odpovědnost za dopolední útok odmítá. Separatisté také dnes sestřelili nedaleko Doněcka další ukrajinský letoun, stíhačku MiG-29. Vůdce doněckých separatistů Alexandr Borodaj oznámil svou rezignaci. Nepokoje dnes také vypukly v Kyjevě, kde radnice zahájila likvidaci barikád.

Proruským rebelům na východě Ukrajiny se dnes podařilo nad městem Jenakijeve, vzdáleném asi padesát kilometrů od Doněcka, sestřelit další ukrajinský letoun, stíhačku MiG-29. Listu Ukrajinska pravda to potvrdil armádní mluvčí Vladyslav Selezňov. „Sestřelili naši stíhačku nad Jenakijevem. Nejspíše stříleli z protiletadlového raketového systému Buk,“ řekl mluvčí.

Podle ruských novinářů dělostřelecké granáty explodovaly v centru Doněcku nedaleko stomatologické kliniky a transfuzní stanice. Palba je údajně vedena z prostoru, kde operují jednotky ukrajinské Národní gardy. V sousedství obou zdravotnických zařízení se nachází bývalé sídlo odbočky ukrajinské tajné služby SBU, které si povstalci po ovládnutí města vybrali jako místo svého hlavního štábu.

Dělostřelecký granát údajně dopadl i do doněckého obchodního centra, údaje o obětech zatím nejsou k dispozici. Podle serveru Cenzor ostřelování zasáhlo tři obytné domy a trolejbusové depo, kde bylo poškozeno třicet vozidel. Zraněno bylo několik zaměstnanců doněckých komunálních služeb, kteří v prostoru dopadu granátů sekali trávu. „Vyzýváme obyvatele, aby se nezdržovali v ulicích a uchýlili se na bezpečné místo,“ uvedla radnice v prohlášení.

Video Záběry z Doněcku po ostřelování
video

Záběry z Doněcku po ostřelování

Záběry z Doněcku po ostřelování

Ukrajina: Hustý dým z hořících pneumatik na Majdanu

Pazderka: Armáda se k útoku na centrum Doněcku nehlásí

Andrejcevová: Lidé se bojí opustit kyjevský Majdan

Pazderka: Povstalci jsou v Doněcku pod stále větším tlakem

Na místě je prý mnoho raněných i mrtvých. „Odkud ale střelba přišla, kdo přesně střílel, je zatím velice těžké, téměř nemožné nezávisle ověřit,“ konstatoval Pazderka. Ukrajinská armáda podle něj tvrdí, že její taktika ohledně Doněcku je spíše vyčkávací - snaží se separatisty odříznout od přístupových cest k Luhanské oblasti, odkud berou potraviny i munici. „Zdá se, že se jí to daří,“ podotkl Pazderka. Armáda se prý snaží vytvořit humanitární koridory pro lidi, kteří se rozhodli z města odejít.

Velení ukrajinské armády potvrdilo, že v Doněcku i v Luhansku byla zahájena ofenzíva. Mluvčí Andrij Lysenko řekl, že boje se odehrávají na předměstí obou měst. Jejich střed prý ukrajinské jednotky neostřelují. „Z těžkých děl ani letadel města neostřelujeme. Vzdušné síly ničí kolony nepřátelských vozidel, to je teď jejich hlavní úkol,“ prohlásil Lysenko.

Pravda, nebo propaganda?

„Ukrajinské bezpečnostní síly upozorňují, že jakékoli tyto incidenty, jako třeba včerejší zprávy ruských médií a politiků o údajném použití fosforových bomb či dnešní zpráva o tom, že snad došlo k ostřelování centra Doněcku a zabití mnoha civilistů, mohou sloužit ruské straně jako záminka pro vstup takzvaných mírových jednotek a přímý vstup na území Ukrajiny,“ uvedl Pazderka.


Intervence na obzoru? Moskva to popírá
  
Zatímco vzbouřenci se snaží odrazit postup ukrajinských sil, rostou také obavy z ruské intervence na východě Ukrajiny. Západ tvrdí, že Rusko hromadí vojáky podél své hranice s Ukrajinou. Moskva posilování své vojenské přítomnosti v oblasti popírá.

V Doněcku dnes na svou funkci rezignoval vůdce separatistů Borodaj. Důvod své demise ale novinářům nevysvětlil. Podle informovaných zdrojů agentury AP se povstalecké vedení rozhodlo postupně nahrazovat rodilé Rusy polními veliteli z řad Ukrajinců. „Lidová republika“ tak prý chce podpořit bojovou morálku vzbouřenců, kteří jsou už několik týdnů pod silným tlakem ukrajinské armády a ztrácejí pozice.
  
Borodajův údajný nástupce Zacharčenko je podle ukrajinských médií „veteránem“ protiukrajinského odboje. Byl prý mezi prvními, kdo v březnu obsadili sídlo gubernátora v Doněcku.

V Kyjevě létaly zápalné lahve

V ukrajinské metropoli propukly nepokoje kvůli likvidaci barikád na náměstí Nezávislosti. Podle kyjevských médií bylo centrum metropole zahaleno hustým dýmem z hořících pneumatik a provizorních stanů. Davy rozhořčených lidí útočily na policisty holemi a zápalnými lahvemi. Doprava musela být v centru přerušena. Podle Pazderky se už ale policistům podařilo zikvidovat požár a celkově uklidnit situaci.

Hlavní stanový tábor se jeho obhájcům zatím podařilo uhájit. Z pódií vyzývali řečníci k odporu proti policii, která ale v samém srdci Majdanu nezasáhla. Starosta Kličko vyzval šéfa kyjevského policejního sboru Oleksandra Tereščuka, aby v centru zjednal pořádek. „Většina Kyjevanů požaduje bezpečnost a pořádek. To, co se na Majdanu v poslední době dělo, je zločin. Loupežná přepadení, střelba, krádeže. Je to naprostá diskreditace ideálů Majdanu, za něž se postavili všichni Ukrajinci,“ uvedl Kličko.

Video Ukrajinské úřady se pokusily vyklidit Majdan - neúspěšně
video

Ukrajinské úřady se pokusily vyklidit Majdan - neúspěšně


  
Sídlo kyjevské radnice chrání posílené policejní oddíly. Všechny ženy, které jsou v aparátu městské správy zaměstnány, poslal dnes starosta Kličko z bezpečnostních důvodů domů. Podle informace městské policie bylo při srážkách s demonstranty zraněno nejméně šest policistů. Podle kyjevských novinářů navíc dnes policisté nedaleko náměstí Nezávislosti objevili automobil se zbraněmi. Zatím není jasné, komu měly být určeny.

Mykola Bondar, velitel kozáckého oddílu Majdanu

„Porošenko a Kličko mě kdysi prosili, abychom to tady obsadili. A teď najednou chtějí, abychom odešli. A co zásadního se v téhle zemi změnilo? Všechno je ještě horší.“


Lidé se bojí, že se po opuštění Majdanu vrátí „staré pořádky“

„Lidé se bojí, že pokud opustí Majdan, vláda se vrátí k tomu, co bylo předtím. Nevidí situaci, jaká je – válka na východě země, humanitární katastrofa. Lidé se bojí, že nebudou mít jistotu a to, co vybojovali. Je to těžká situace. Petro Porošenko se stal prezidentem v tom nejhorším období, v tuhle dobu je to kamikaze. I když je to moudrý člověk, dobrý manažer a diplomat, každému se stejně nezalíbí, protože se dějí strašné věci,“ konstatovala Galina Andrejcevová z Ukrajinsko-evropské perspektivy.

Symbol Majdanu

Barikády chránící kyjevský „Majdan“ vyrostly v centru už koncem loňského roku, ale po převratu a únorovém útěku bývalého prezidenta Viktora Janukovyče podle mnohých obyvatel města ztratily smysl. Centrum města se postupně stalo turistickou atrakcí a podle kritiků i místem distribuce drog a prostituce. Kyjevané se středu metropole spíše vyhýbají. Starosta Vitalij Kličko podepsal příkaz k likvidaci barikád už v květnu, ale k silové akci se strážci pořádku zatím neodhodlali. Podle starosty by barikády měly z centra města zmizet před svátkem nezávislosti 24. srpna, kdy se tu má konat velká vojenská přehlídka.