Tažení proti Muslimskému bratrstvu: Soud ho zakázal i v politice

Káhira – Egyptský soud nařídil rozpuštění Strany svobody a spravedlnosti, což bylo poltické křídlo Muslimského bratrstva. Jde o další z kroků proti islamistům, kteří v zemi ještě zhruba před rokem vládli. V červenci dostal doživotí vůdce Muslimského bratrstva Muhammad Badíh, který byl už předtím dvakrát odsouzen k trestu smrti. Spolu s ním dostalo doživotí i dalších 36 stoupenců zakázaného islamistického hnutí.

Soudního zákazu se Muslimskému bratrstvu dostalo v září 2013, verdikt se však o jeho politickém křídle nijak nezmínil. Vyvolávalo to dojem, že se strana může i nadále podílet na politickém dění a kandidovat v parlamentních volbách, které by se v zemi měly konat ještě letos. Poslední verdikt udělal ve věci jasno. Podle agentury MENA je navíc rozhodnutí soudu konečné a nelze se proti němu odvolat.

Soud uvedl, že spojení strany s Muslimských bratrstvem a jeho mezinárodní pobočkou podkopává „národní jednotu, sociální smír, demokratický systém a ohrožuje národní bezpečnost Egypta“. Majetek strany má být zlikvidován a předán státu. Vláda by měla vytvořit výbor, který bude na tento proces dohlížet.


Agentura Reuters na to konto upozornila, že Egypt rozšířil svůj zákrok proti Muslimskému bratrstvu i na pálení knih, které mají propagovat násilí a myšlenky zakázaného hnutí. Podle bezpečnostních složek mezi spálenými knihami byly knihy o výrobě bomb či knihy, které srovnávaly zakladatele Bratrstva s prorokem Mohamedem a chválily tureckého premiéra Tayyipa Erdogana.

Konec strany, která byla hlavní politickou silou v zemi po konci Mubarakovy éry

Muslimské bratrstvo vládlo v Egyptě po roce 2011, kdy revoluce svrhla tehdejšího prezidenta Husního Mubaraka. Do té doby bylo v Egyptě Muslimské bratrstvo jako politická strana zakázáno. Po Mubarakově pádu však bylo nejlépe zorganizované ze všech opozičních skupin a s přehledem vyhrálo volby.

Prezidentem se roku 2012 stal jeho kandidát Muhammad Mursí. Zemi ale vedl podle zásad islamistů, tedy s důrazem na islám, což vedlo k četným protestům liberálních Egypťanů. Velká část Eygpťanů také vládě vyčítala nekompetentnost.

Egyptská armáda loni Mursího svrhla a proti bratrstvu rázně zakročila. Teď je skupina v Egyptě řazená k teroristickým organizacím, tisíce jejích členů a stoupenců jsou ve vězení a při procesech padají vysoké tresty včetně trestů smrti.