Egypt nevpustil do země šéfy Human Rights Watch

Káhira - Egypt na dvanáct hodin zadržel na letišti v Káhiře a pak nevpustil do země dva vedoucí představitele nevládní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW). Oznámila to agentura Reuters.

Výkonný ředitel HRW Kenneth Roth a šéfka oddělení HRW pro severní Afriku a Blízký východ Sarah Leah Whitsonová přiletěli do Káhiry, aby v úterý osobně představili zprávu o masovém zabíjení demonstrantů bezpečnostními silami během loňského roku.

Whitsonová dnes ráno uvedla na Twitteru, že byla zadržována 12 hodin, než ji Egypťané vypověděli z „bezpečnostních důvodů“. Zadržení a deportaci obou amerických právníků potvrdil Reuters také hlavní autor zprávy o zabíjení demonstrantů s tím, že Roth a Whitsonová odletěli z Káhiry dvěma linkami.

Tvrdé střety mezi pořádkovými silami a demonstranty z řad přívrženců Muslimského bratrstva následovaly po loňském sesazení prezidenta Muhammada Mursího. Ten v roce 2012 zvítězil ve volbách jako kandidát muslimských bratrů, avšak jeho způsob vlády dlouhodobě vyvolával protesty liberálních Egypťanů. Zásah proti islamistům provedl v čele armády nynější prezident Abdal Fattáh Sísí.

Nynější vedení Egypta proti Muslimskému bratrstvu postupuje nekompromisně. Tisíce členů této organizace skončily ve vězení a při procesech s nimi padají tvrdé tresty. Vůdce Muhammad Badí a dalších 200 stoupenců bylo v červnu odsouzeno k trestům smrti. Rozsudky i způsob vedení procesů kritizovali ochránci lidských práv.