Mubarak u soudu: Zabíjení demonstrantů bych já nikdy nenařídil

Káhira - Svržený egyptský prezident Husní Mubarak dnes před soudem v Káhiře prohlásil, že v roce 2011 nenařídil zabíjení demonstrantů při protestech, které vedly k jeho pádu. Politik je souzen za spoluúčast na smrti zhruba osmi stovek účastníků protivládních demonstrací, verdikt má být vynesen 27. září. Svůj dnešní projev exprezident označil za „možná poslední před smrtí“.

Během svého prvního dlouhého projevu Mubarak vypočítával úspěchy své téměř třicetileté vlády. Uvedl, že nebyl donucen odstoupit z funkce, ale vzdal se jí dobrovolně, aby se Egypt vyhnul „peklu“. Po odchodu z funkce prý musí čelit „urážkám, pomluvám a obviněním“. Jak dodal, Egyptu vládl „s obětavostí, ctí a poctivostí“.

„Muhammad Husní Mubarak by nikdy nenařídil zabíjení protestujících… nebo prolévání krve Egypťanů,“ prohlásil svržený prezident, který během projevu seděl na nosítkách v kleci. „A nevydal jsem ani žádné nařízení, aby byl vyvolán chaos, ani nařízení, aby došlo k vytvoření bezpečnostního vakua,“ četl z předem připraveného prohlášení. Podotkl zároveň, že jde nejspíš o jeho poslední řeč před smrtí.

Video Exprezident Mubarak promluvil u soudu
video

Exprezident Mubarak promluvil u soudu

Šestaosmdesátiletý Mubarak byl svržen revolucí začátkem roku 2011 a kvůli smrti demonstrantů byl již jednou souzen. Za vlády islamistického Muslimského bratrstva dostal v roce 2012 doživotí, avšak odvolací soud rozsudek loni zrušil a nařídil opakování procesu. Loni v srpnu byl Mubarak rovněž propuštěn z vězení a nyní pobývá v režimu domácího vězení ve vojenské nemocnici na předměstí Káhiry.

Bývalý egyptský prezident stanul před soudem společně se svými syny a dalšími bývalými egyptskými představiteli. V jiném procesu mu soud letos v květnu uložil tři roky vězení za zpronevěru. Jeho synové Gamál a Alá tehdy dostali za korupci a zpronevěru po čtyřech letech. Podle soudu použili veřejné prostředky určené na rekonstrukci prezidentských paláců k vylepšení svých soukromých rezidencí.